Sözcü Plus Giriş

Bilgi ve iletişim teknolojileri sektörü 2015’te yüzde 18 büyüdü

Türkiye bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün lira bazındaki büyüklüğü 2015 yılında yüzde 18 büyümeyle 83.1 milyar liraya yükseldi. Sektörde, 2016 yılında lira bazında yüzde 15 ile 20, dolar bazında ise yüzde 5 ile 9 arasında büyüme bekleniyor.

14:07 -
Bilgi ve iletişim teknolojileri sektörü 2015’te yüzde 18 büyüdü
Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD), 2015 yılı “Bilgi ve İletişim Teknoloji Sektörü Pazar Verileri”ni açıkladı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, TÜBİSAD Başkanı Kübra Erman Karaca,  Context CEO'su Howard Davies ve TOBB Telekomünikasyon Meclisi Başkanı Yusuf Ata Arıak'ın  açılış konuşmalarını gerçekleştirdiği toplantıda proje danışmanı Deloitte Türkiye'nin Ortağı Tolga Yaveroğlu bir konuşma yaptı. TÜBİSAD Bilgi Merkezi Komisyonu Başkanı Mustafa Çağan da araştırma detayları hakkında  bilgi verdi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan TÜBİSAD Başkanı Karaca, sektörün lira bazındaki büyümesinin sevindirici olmasının yanı sıra liradaki değer kaybının etkisi dikkate alındığında beklenen büyümenin gerçekleşmediğine dikkat çekti. Karaca, döviz kurlarındaki hareketlilik,  yaşanılan iki seçim atmosferi, makroekonomik zorluklar  ve ülkemizin jeopolitik konumundan kaynaklanan sorunların büyümede etkili olduğunu belirtti ve özellikle kamu projelerindeki ve yatırımlarındaki ertelemenin de önemli etkisini vurguladı.

Yazılım ve ihracat tarafındaki büyümenin sevindirici olduğunu, önümüzdeki dönemde sıklıkla gündemde olacak dijital dönüşüm, endüstri 4.0, nesnelerin interneti  gibi konuların gerek katma değerli ürünlerde gerek mobil ürünlerde etkin olacağı, bu açıdan; hem yazılım geliştirme hem de hizmet tarafında büyümeye olumlu etki edeceğini vurguladı. Karaca, Sektörün arzu edilen büyüme rakamlarını yakalayabilmesi için bütüncül bir siyasi sahiplenmenin şart olduğunu belirterek sektörün ihtiyacı olan nitelikli işgücünün sağlanması için de bir an önce önlem alınması gerektiğini belirterek şöyle devam etti:

“2015 yılı kurumların, hızlı gelişen teknolojiyi ve dijital dönüşüm stratejilerini konuştukları ve bunları planladıkları bir yıl oldu. 2016'nın ise bu stratejileri uygulamaya geçirdikleri ve daha somut adım attıkları bir yıl olmasını bekliyoruz. 2016 yılında hükümetin 64'üncü eylem planında BT endüstrisini direk  ilgilendiren başlıkların yer alması oldukça sevindiriciydi. Yaklaşık 216 maddenin 40'ına yakını BT dünyasıyla ilgili. Sektörümüze çok önemli bir ivme  katacağına inandığımız bu maddelerin yeni hükümet döneminde de dikkate alınarak, hayata geçirileceği bir sürecin yaşanmasını  diliyoruz. Bu konuda üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz.”

TÜBİSAD adına açıklama yapan Bilgi Merkezi Komisyonu Başkanı Mustafa Çağan’ın verdiği bilgilere göre, Türkiye bilişim sektörünün 2015 yılında büyüklükleri şu şekilde sıralandı:

Toplam sektör büyüklüğünü oluşturan iki ana unsurdan birisi olan bilgi teknolojileri lira bazında yüzde 19’luk büyüme ile 27.4 milyar liraya, iletişim teknolojileri ise yüzde 17’lik büyüme ile 55.7  milyar liraya ulaştı. Böylece Bilgi teknolojilerinin Toplam pazar içindeki payı yüzde 33 oldu.
2015 yılında Bilgi Teknolojileri Hizmet ve Yazılım kategorilerinde yerlilik oranı ortalama yüzde 83 iken, bu oran Bilgi ve İletişim Teknolojileri Donanım kategorisinde ortalama yüzde 18 olarak gerçekleşti.

Sektörün 2015 yılında bir önceki yıla göre istihdamı yüzde 2.2 artarak 113 bin kişiye yükseldi. Bilgi Teknolojileri kategorisi toplam sektör içinde yüzde 66 pay ile 74 bin dört yüz kişiyi istihdam etti.

DHA

Son güncelleme: 16:53 31.05.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more