Bir tuğla sadece bin dolar bir ağaç ise 5 bin dolar!

Aziz ve Gwen Sancar Vakfı’nın 2.5 milyon dolarlık ‘Türk Kültür Merkezi’ projesi Türkiye’deki bilim ve teknolojideki gelişmelere destek verecek

Bir tuğla sadece bin dolar bir ağaç ise 5 bin dolar!

Nobel ödüllü bilim adamı Prof. Aziz Sancar ve Gwen Sancar ABD'de ‘Sancar Türk Kültür Merkezi'ni hayata geçirmeye hazırlanıyor. Aziz & Gwen Sancar Vakfı'nın North Carolina Üniversitesi kampüsünün içerisinde hayata geçmesi için çalışmaları sürdürdüğü ve yaklaşık 2.5 milyon dolara mal olması beklenen yeni kültür merkezi projesi, önceki akşam Türkiye'den de destek için özel bir davetle kamuoyuna tanıtıldı.

Aziz ve Gwen Sancar onuruna düzenlenen davete iş dünyasından yoğun bir katılım dikkat çekti. Çalık Grubu'nun düzenlediği gecede Hüsnü Özyeğin, Nihat Özdemir, Cemal Kalyoncu, Ali Sabancı, Mehmet Ali Yalçındağ, Murat Vargı, Mustafa Süzer, Kemal Gülman, Vahap Küçük, Mustafa Çıkrıkçıoğlu, Ahmet Arslan, Ali Kibar, Adnan Polat gibi isimler katılanlar arasındaydı.

BEN O KADAR MÜKEMMEL DEĞİLİM

Önceki akşamki buluşmada davetliler, ülkemize Nobel gururu yaşatan Prof. Aziz Sancar'ın yaşamı ile ilgili hazırlanan duygu yüklü bir de belgesel izledi. Prof. Sancar'ın, belgesel sonrası yaptığı konuşmasında ise ilk sözü, “Ben burada anlatıldığı kadar mükemmel değilim” oldu. Sancar şu bilgileri aktardı: “Türkiye'den gelen öğrenci ve araştırmacılara rahat uyum sağlama konusunda tam destek vereceğiz. Ayrıca Türkiye'de bilim ve teknoloji alanındaki gelişmelere Kuzey Carolina'daki büyük üniversitelerin ve teknokent kurumlarının imkanlarını sunarak yardımda bulunacağız.”
Toplantı salonunda masalarda bağış için formlar dikkat çekti. Formun ön yüzünde, Sancar Türk Kültür Merkezi'ne katkıda bulunmak isterseniz, iletişim bilgilerinizi yazın” deniliyordu.
Formun arka yüzünde ise projeye katkı için bağış kalemleri yer alıyordu. Buradaki kalemlere göre, projeye bir tuğla olarak 1.000 dolar karşılığı bağış yapmak mümkün. İsteyen 25 bin dolar bağışlayarak bir yurt odası da yaptırabilir. Formdaki bazı bağış kalemleri şöyle sıralanıyor: Ana giriş salonu 170 bin, ana yemek salonu 500 bin, Sancar Kütüphanesi 230 bin, yurt odaları 25 bin, Türk mutfağı 100 bin, güneş enerjisi sistemi 250 bin, şelale bahçe 100 bin, tek tuğla 1000, tek ağaç ise 5 bin dolar. Bu listedekileri toplayınca karşımıza 2.5 milyon doların
biraz üzerinde bir bedel çıkıyor.

Prof. Aziz Sancar (sağda) eşi Gwen Sancar'la birlikte, North Carolina Üniversitesi kampüsünde kurulacak Türk Kültür Merkezi hayallerini gerçekleştirmek için destek bekliyor.

Prof. Aziz Sancar (sağda) eşi Gwen Sancar'la birlikte, North Carolina Üniversitesi kampüsünde kurulacak Türk Kültür Merkezi hayallerini gerçekleştirmek için destek bekliyor.

Niyetler yerine gelirse hayaller gerçekleşir

GECEYE katılan işadamlarına bağış konusunda düşüncelerini sorduğumuzda, pek çoğu bu proje için en azından bir ağaç dikebileceklerini veya birkaç tuğla koyabileceklerini belirtti. Bazı isimler ise bir tuğladan çok daha fazlasını yapmak istediklerini söyledi. Bağış ile ilgili ortaya atılan niyetler yerine getirilirse, Aziz Sancar'ın eşiyle birlikte kuracağı Türk Kültür Merkezi hayali de çok kısa sürede gerçekleşebilecek. Dahası yeni merkez devreye girince, Prof. Aziz Sancar ve Prof. Gwen Sancar, daha fazla sayıda Türk gencine bilim yolunda rehberlik yapabilecek. Ayrıca Sancar Türk Kültür Merkezi, dünyaya Türkiye'yi ve Atatürk'ü de anlatabilecek.

Başarı için Robert'i bitirmek gerekmiyor

Bir süredir Türkiye'de bulunan ve farklı etkinliklere katılan Prof. Aziz Sancar, buralarda yaptığı konuşmalarda, “Ben üstün zekalı falan değilim. Çok çalıştım, bu başarıya ulaştım” diyor. Sancar'ın önceki akşam Çalık Grubu'nca düzenlenen organizasyonda gösterilen belgeselinde de, “Biz Doğulular zor şartlarda yetiştik diyoruz. Öyle ama Aydın'da, İzmir'de, Ankara'da da zor şartlarda yetişen insanlar var. Başarı için ille de Robert Kolej mezunu olmak gerekmiyor. Savur Lisesi'nden mezun olup başarıyı yakalamak mümkün. Ben onu gösterdim” ifadeleri dikkat çekti.
Prof. Sancar, toplantıdaki konuşmasında kendi biyografi kitabı hazırlığı ile ilgili gönderme yaparak şunları söyledi: “Dostum Orhan Bursalı biyografimi yazarken kendisine, ‘Aman kardeşim, beni evliya gibi gösterme' dedim. Ben rahmetli annemin, ‘Kibirli olma oğlum, kibir Allah'a yaraşır' nasihatını hiç unutmam. Nobel aldım diye de değişmem. Benim buluşlarımı ders kitaplarında okuyan çocuklar, ‘Bunu bir Türk bulmuş' desin, o gurur bana yeter.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...