Sözcü Plus Giriş

BOE referandum için yargıya varamadı

BOE Başkanı Carney, AB’den ayrılmak için yapılacak referandum konusunda şimdilik herhangi bir yargıya varmadıklarını söyledi.

Güncellenme: 14:58, 23/02/2016
BOE referandum için yargıya varamadı

İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkanı Mark Carney, bankanın İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmak için yapacağı referandum konusunda şimdilik herhangi bir yargıya varmadığını söyleyerek, referandum tarihinin belirlenmesinden bu yana sterlinde meydana gelen hareketleri takip ettiklerini söyledi. 

Sterlin hafta sonu İngiltere’nin AB referandumu tarihini 23 Haziran olarak belirlemesi ve Londra Belediye Başkanı Boris Johnson’ın birlikten çıkış yolunda kampanya yapacağını duyurmasının ardından dolar karşısında son yedi yılın en düşük seviyesini görmüştü.

Carney, “Bu oylamayı diğer bütün siyasi olaylara yaklaştığımız gibi ele alıyoruz, yani statükonun değişmeyeceğini farz ediyoruz. Fakat şunu söylemem gerekiyor ki tarihin belirlenmesinden bu yana sterlinde bazı hareketler oldu” dedi.

Carney ayrıca yatırımcıların, sterlinin referandum tarihi 23 Haziran civarında kaydedeceği öngörülen değer kaybından korunmak için aldıkları pozisyon miktarının İskoçya’nın bağımsızlık referandumu dönemindeki düzeye yaklaştığını söyleyerek, bu pozisyonların büyük ölçüde sterlin/dolar kurundan korunmak için alındığını ekledi.