Sözcü Plus Giriş

Borç yapılandırmasına bankalar karar veriyor

Yeni yasaya göre; kredi ve kart borcu olanlar, kalan borçlarını 72 ayda ödeyebilecek. Ancak bankalar istediğine yapılandırma hakkı tanıyor. Ayrıca taksiti de kendisi belirliyor.

11:11 -
Borç yapılandırmasına bankalar karar veriyor

BDDK bir an önce bankalara borcu olanlar, 27 Eylül Salı günü çıkan yasa ile çok sevinmişti. Çünkü yasanın ödeme zorluğu çekilen milyarlarca liralık kredi ve kart borcuna kolaylık getirdiği söylenmişti. Yasaya göre; isteyen vatandaşlar kredi veya kredi kartı borcunu uygun faizlerle, 72 aya varan taksitle yeniden yapılandırabilecekti. Ancak Posta Gazetesi’nden Bilal Emin Turan’ın haberine göre; yasanın çıktığı ilk günden itibaren binlerce vatandaş hayal kırıklığına uğradı.

ZORUNLU DEĞİLLER

Peki neden? Çünkü, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) sorumluluğunda olan yönetmelik, bankalara bir yapılandırma zorunluluğu getirmiyor. Bir başka deyişle yasa, yapılandırma yetkisini bankaların inisiyatifine bırakmış durumda. Bankalar istediği müşterinin borcunu yapılandıracak istemediğini yapılandırmayacak. Bankaları zorlayacak yasal bir düzenleme olmadığı için keyfilik söz konusu.

İLGİLİ HABERParası olmayanın borcu yapılandırılmayacakParası olmayanın borcu yapılandırılmayacak

‘OLMAZ KREDİ VERELİM’

Tüketici, yasanın çıktığı günden itibaren keyfi uygulama nedeniyle dertli. Bazı bankalar şubeye gelen tüketicilere, “72 ay taksit zorunlu değil. Senin borcunu yapılandırmıyorum” deyip müşterilerini geri çeviriyor. Hatta “Kalan borç bakiyesini yapılandırmam. Ama istersen 48 ay vadeyle kredi veririm. Borcunu krediyle kapat” şeklinde pazarlık yapan da var. Bir diğer mağduriyet ise batık kredilerle ilgili.

SIKINTI DAVALIK OLANLARDA

Bankacılardan alınan bilgiye göre; BDDK düzenlemesi takibe düşmemiş yani dosyası avukata gelmemiş, icra takibi başlatılmamış krediler ile kredi kartı borçlarına yönelik. Oysa bu düzenlemeyi en çok borcunu zamanında ödeyemeyen, ödeyemediği için sıkıntılı günler geçiren vatandaş bekliyordu Ama umulan olmadı. Borcunu ödeyemeyen 2.8 milyon kişi çaresiz.

Son güncelleme: 11:13 30.09.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more