Sözcü Plus Giriş

Borsa günü yüzde 2.6 yükselişle kapattı

Borsa bugün hükümet kanadından gelen gelen açıklamalardan sonra ılımlı bir hava yakalayarak günü yüzde 2.62 primle 72,805 puanda tamamladı.

Güncellenme: 00:18, 18/02/2016
Borsa günü yüzde 2.6 yükselişle kapattı

Suriye’ye ilişkin jeopolitik endişelerle son günlerde baskılanan hisse senetleri piyasası, hükümet kanadından gelen ve tansiyonu düşürücü olarak algılanan açıklamaların etkisiyle bugün yükseldi. BIST-100 endeksi günü yüzde 2.62 primle 72,805 puanda tamamladı.


Suriye’deki gelişmelerle ilgili gazetecilere dün açıklamada bulunan bir Türk yetkili, “Türkiye koalisyon ile Suriye’de kara harekatı için görüşüyor… Suriye’deki savaşı kara harekatı olmadan durdurmak imkansız hale geldi, ABD ve Batı ülkeleri de bu harekatta yer almalı” demişti.

Ancak bugün hükümet tarafından gelen açıklamalara dikkat çeken analistler, bir özel televizyon canlı yayınında “Savaş meraklısı da maceracı da değiliz” diyen Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın açıklamalarının pozitif algı yarattığına işaret etti.

 

Destek Menkul Değerler Araştırma Müdürü Murat Tufan, “Düne kadar Suriye ile ilgili gelişmeler nedeniyle negatif ayrışıyorduk. Bugün Başbakan Yardımcısı Akdoğan’ın açıklamaları pozitif havada etkili oldu. Savaş ihtimali olmadığına işaret eden açıklamalar endekste pozitif fiyatlama getirdi. Stres katsayısının azalmasından kaynaklanan iyimserlik gözleniyor.” dedi ve ekledi:

“Ayrıca önemli direnç noktası konumundaki 70,000 seviyelerine yaklaştıktan sonra gelen tepki hareketi de var. Ancak 75,000 seviyesinin üzerinde tutunmadıkça kalıcı bir yükselişten bahsetmek zor.”

BNP Paribas/TEB’in gün içi raporunda da, Akdoğan’ın açıklamalarının bankacılık ve telekom hisseleri öncülüğünde BIST’e alım getirdiğine dikkat çekildi.

Gelişmekte olan ülkeler endeksi saat 1735’te yüzde 0.4 artıdaydı.