Sözcü Plus Giriş

Çelik ihracatçıları ABD’deki yeni vergiye itiraz edecek

Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Ekinci, ABD’nin Türk menşeli ürünlerine uygulayacağı yeni vergiye itiraz edeceklerini söyledi.

Güncellenme: 13:53, 25/03/2016
Çelik ihracatçıları ABD’deki yeni vergiye itiraz edecek

Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Başkanı Namık Ekinci, ABD Ticaret Bakanlığı’nın Türk menşeli inşaat çeliğine yönelik uygulayacağı yüzde 3.64 oranındaki yeni vergiye itirazda bulunacaklarını açıkladı.

Foto: Cihan

ÇİB’den yapılan açıklamaya göre, ABD makamları ABD’li yerli üreticilerin talepleri doğrultusunda hesaplama şeklini değiştirerek Türk menşeli inşaat çeliğine karşı yeni bir vergi oranı kararlaştırdı.

ABD Ticaret Bakanlığı, 9 Eylül 2014’te açıkladığı inşaat çeliği anti-damping soruşturması nihai kararında anti-damping oranlarını tüm Türk firmaları için yüzde sıfır olarak belirlemişti. Ancak bu kararın ardından ABD’li yerli üreticiler tekrar hesaplama yapılması için temyize gitti.

Hesaplama metodolojisini değiştiren ABD Bakanlığı, daha önce yüzde sıfır olan vergiyi artırarak yüzde 3.64 olarak hesapladı.

Yeni vergi oranının hemen uygulanmaya başlanmayacağını belirten Ekinci, “Süreç henüz tamamlanmamıştır. İlgili taraf olarak 25 Mart’a kadar görüşlerimizi otoritelerle paylaşacağız” dedi ve ekledi:

“Temyiz sonucundaki yeni hesaplama yönetiminin hukuki bir yanı yoktur. Çelik İhracatçıları Birliği olarak ABD’de birlikte çalıştığımız hukukçularımız ile itirazımızı gerçekleştirecek ve süreci yakından takip edeceğiz.”