Sözcü Plus Giriş

‘Cemaat’e bakanlık desteği devam ediyor

AKP ile çekişme dolayısıyla iş bağlantıları kesilen TUSKON, fuar alanında kendine bağlı organizasyon şirketi ile hâlâ desteklenen şirket listesinde yer aldı

Güncellenme: 09:23, 25/01/2016
‘Cemaat’e bakanlık desteği devam ediyor

Sayime BAŞÇI / SÖZCÜ

17-25 Aralık yolsuzluk operasyonları sonrasında hükümetle Fethullah Gülen cemaati arasında yaşanan gerilim iş dünyasında, cemaate yakınlığı ile bilinen isimler için desteğin bir anda kesilmesine neden oldu.

Ancak, cemaatin iş örgütü olarak bilinen ve bir dönem yurtdışı fuarları ile adından söz ettiren Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON)'a bağlı TUSKON Evrensel Fuar A.Ş, Ekonomi Bakanlığı'nın destek verilen organizatörler listesinde yer almaya devam ediyor.

GÖREVLENDİRME MÜSTEŞARDAN

Konuyla ilgili görüştüğümüz bakanlık yetkilileri sitelerinde yer alan listelerin güncel olduğunu teyit ederken, önümüzdeki dönemlerde TUSKON Fuarcılığın herhangi bir organizasyon düzenlemesi durumunda tanıtım faaliyetlerinin yüzde 75'inin Ekonomi Bakanlığı bütçesinden yararlandırılması gerekiyor.

Ekonomi Bakanlığı'nın ihracat destekleri kapsamında, Türk fuar organizatörleri tarafından yurtdışında ve Türkiye'de düzenlenen fuarlara bir takım destekler söz konusu. Bakanlık tarafından yayınlanan mevzuata göre yurtdışı fuar organizasyonunu düzenlemek üzere müsteşarlıkça görevlendirilen organizatöre, katılımcılar tarafından ödenecek katılım ücretinin yarısı devlet tarafından karşılanıyor. Bu kapsamda, destekler milli katılım veya sektörel niteliklere göre 10-15 bin dolar arasında değişiyor.

YABANCI KATILIMCI GETİRENE DESTEK

Sektörel nitelikli uluslararası fuarlara bireysel iştirak gerçekleştirilmesi durumunda da stand kirasının ve nakliye harcamalarının yüzde 50'si, yine 15 bin dolarlık üst sınır ile devlet destekleri ile ödeniyor. Türkiye'de düzenlenen fuarlar için de çeşitli destekler söz konusu. Burada Türkiye'de düzenlenen uluslararası fuarlara yabancı katılımcı çekme amacı söz konusu. Müsteşarlıkça belirlenecek kriterlere uygun yerli organizatörlerin fuar öncesinde ve esnasında gerçekleştirilen tanıtım ve promosyon faaliyetlerine ilişkin giderlerin bir kısmını bu amaç için kurulan fondan karşılanıyor.

Sadece yerli fuar organizatörlerinin yararlanabildiği destekler kapsamında yüzde 50'lik destek söz konusu. Yurtdışı tanıtım faaliyetlerinin 25 bin dolara kadar yüzde 50 oranında, önemli alıcıların ulaşım giderlerinde ise 15 bin dolarlık üst sınır ile yine yüzde 50 oranında destek söz konusu. Fuarın konusuyla ilgili seminer, konferans, panel ve ödüllü yarışma giderleri ise 5 bin dolara kadar yüzde 50 oranında destekleniyor.