Sözcü Plus Giriş

Cerattepe’de karar günü

Cengiz Holding'in Artvin Cerattepe'de gerçekleştirmek istediği maden projesine ilişkin kararın bugün açıklanması bekleniyor. Davanın görüleceği Rize'de valilik OHAL kanunu kapsamında bugün ilde yapılacak bütün mitingleri yasakladı.

08:21 -
Cerattepe’de karar günü

Artvin Cerattepe’deki madencilik faaliyetleri ile ilgili Rize’de yarın görülecek duruşma öncesi Rize Valiliği de toplantı ve gösteri ile basın açıklamalarına 1 gün süreyle yasak getirdi. Konuyla ilgili Rize Valiliği’nden yapılan açıklama şöyle: “Artvin ili Cerattepe mevkiinde çıkarılması planlanan maden ile ilgili olarak 09.06.2015 tarih ve 2026 sayılı ÇED olumlu kararı yönündeki işleme karşı açılan dava, duruşmalı olarak 19.09.2016 Pazartesi günü saat 09.00’da Rize İdare Mahkemesi’nde görüleceğinden dolayı 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11. Maddesi ve 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu’nun 11. Maddesi (m) bendi hükümleri uyarınca mevcut huzur ortamının devamı, kamu düzeninin bozulmaması ile vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla; Valiliğimizin 09.09.2016 tarih ve 861 sayılı Kararı doğrultusunda 19.09.2016 Pazartesi günü duruşma öncesi, esnası ve sonrasında ilimiz genelinde yapılacak her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşü, miting, basın açıklaması gibi tüm etkinlikler oluşabilecek şiddet hareketleri gerekçesiyle yasaklanmıştır.”

İLGİLİ HABERArtvin ve Rize'de Cerattepe alarmıArtvin ve Rize’de Cerattepe alarmı

SOSYAL MEDYADAN EYLEM KARŞITI ÇAĞRI

Cerattepe altın madeniyle ilgili karar duruşması öncesi sosyal medyada, ‘Vatansever Rizeli Gençler’ imzasıyla bir bildiri paylaşıldı. Dış mihraklar tarafından halkın galeyana gelmesi sağlanarak ikinci bir Gezi Parkı ortamı oluşturulmak istendiğinin öne sürülen bildiride, “Pazartesi günü saat 08.00’den itibaren Rize Adliyesi önünde yerimizi alacağız. Hiçbir protesto veya taşkınlığa izin vermeyeceğiz. Kimse şunu unutmasın. Burası ülkenin yıkılmaz kalesi Rize’dir, bayrağa karşı olanın hakkı kötektir. Çıkarabilecekleri taşkınlıklara ve saldırılara karşı gerekli önlem niteliğinde yardımcı envanterlerimizle geleceğiz” tehdit içeren ifadelere yer verildi. Bildirinin yayınlanması sonrasında harekete geçen Rize Emniyet Müdürlüğü, kimlikleri açıklanmayan 2 kişiyi gözaltına aldı. Bu kişiler hakkında yasal işlem başlatıldı.
İLGİLİ HABERCerattepe bilirkişi heyetindeki 3 akademisyene ilginç protestoCerattepe bilirkişi heyetindeki 3 akademisyene ilginç protesto

Son güncelleme: 08:55 19.09.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more