Sözcü Plus Giriş

Çeyrek altın ne kadar? İşte 29.03.2016 tarihli çeyrek altın fiyatları!

Çeyrek Altın ne kadar ve altın fiyatlarında son durum nedir? İşte Çeyrek altın ile ilgili detaylar...

Güncellenme: 08:58, 29/03/2016
Çeyrek altın ne kadar? İşte 29.03.2016 tarihli çeyrek altın fiyatları!

Yatırım yapacak veya hediye almayı düşünen vatandaşın yakından takip ettiği çeyrek altın bugün yani 29.03’de ne kadar? Çeyrek altın fiyatları düne göre değişmedi. Kapalıçarşı’da çeyrek altın 185 liradan alıcı buluyor.

Foto: Shutterstock

Çeyrek altın fiyatları Türkiye’de altın yatırımı için en çok takip edilen kalemlerden biridir. Öyleki çeyrek altın sosyal yaşamda da kendine yer bulmuştur. Bebek ziyareti için alınır; nişanlarda, düğünlerde, sünnetlerde takılır, altın günlerinde alınır ve bunun dışında pek çok vesile ile hediye olarak paylaşılır. Türkiye’de altın fiyatları ons, gram, cumhuriyet, tam, reşat gibi birimlerle ifade edilirken bunlardan çeyrek altın en çok meral edilen ve takip edilenidir denilebilir.

ÇEYREK ALTIN NEDİR?

Türkiye’de çeyrek altın olarak ifade edilen altın cinsi 1.75 grama denk gelmektedir ve 22 ayardır.  Cumhuriyet altınının dörtte biri olan çeyrek altında 1.6065 gram 24 ayar altın bulunmaktadır ki fiyatı bunun üzerinden hesaplanır, ardından işçilik ve kâr payı ile satılır. Bu kısım satın alınan yere göre değişebilir. Meskük (kalın altın) ve ziynet olmak üzere iki çeşidi vardır.  Çeyrek altına “küçük altın” da denmektedir.

ÇEYREK ALTIN EL YAKIYOR 

Çeyrek Altın diğer cinslere göre daha hesaplı olması nedeniyle düğün ve benzeri organizasyonlarda en çok tercih edilen altın hediyesidir ama çeyrek altın da artık bütçeleri zorla hale geldi. Bunun için son yıllarda vatandaşlar hediyelik olarak “gram altın”a yönelmektedir.

Yayınlanma Tarihi:08:34,