Sözcü Plus Giriş

Çin vergileri azaltacak

Çin Başbakanı, vergileri azaltacağını söyledi.

Güncellenme: 10:45, 24/03/2016
Çin vergileri azaltacak

Çin Başbakanı Li Keqiang, hükümetin vergileri hafifletme ve şirketler üzerindeki yükü azaltma yönünde adım atacağını, ancak ülkenin bu tür reformlar uygulamak konusunda deneyimsiz olduğunu ve bazı zorluklar olabileceğini söyledi.

Li, daha önce yaptığı bir açıklamada da 2016 yılında şirketler üzerindeki vergi yükünü bu yıl 500 milyar yuan azaltacaklarını, KDV sistemi reformlarını destekleyeceklerini söylemişti.

Diğer yandan, Çin’in istikrarlı bir ekonomik performansı sağlayacak yeterli politika aracına sahip olduğunu belirten Li, “Yüksek hızlı ekonomik büyüme oranları sürdürülebilir değil, bu nedenle hükümet ekonomik büyümenin kalitesi ve verimliliğine daha fazla önem verecek” diye konuştu.

Konuşmasında Çin’in borç rasyolarının yüksek olmadığını, borç/GSYH oranının sadece yüzde 17 olduğunu belirten Li, ayrıca Çin’in ihracatını artırmak için yuan kurunu devalüe etmeyeceğini de vurguladı.

Li, hükümet olarak çelik, kömür ve diğer sektörlerdeki aşırı kapasitenin azaltılması, küçük özel işletmelerin desteklenmesi politikalarını devam ettireceklerini de ifade etti.

 

Yayınlanma Tarihi:10:43,