Cumhurbaşkanlığı yetkilisinden Türk Telekom açıklaması

Reuters'a konuşan bir Cumhurbaşkanlığı yetkilisi borçlarıyla gündeme gelen Türk Telekom için 'Kamu olarak şu anda bir müdahale söz konusu değil' ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı yetkilisinden Türk Telekom açıklaması

Cumhurbaşkanlığı’ndan bir yetkili, kamunun şu anda Türk Telekom’daki gelişmelere müdahalesinin söz konusu olmadığını belirterek, buna karşın kamunun yüzde 30 hissesinin değer kaybetmemesinin önemli olduğunu ve gelişmeleri takip ettiklerini söyledi.

Dubai merkezli Oger Telecom’a ait Ojer Telekomünikasyon’un 4.75 milyar dolarlık kredinin Eylül ayındaki 290 milyon dolarlık taksidini ödeyemediği yönünde basında haberler yer almıştı. Reuters’a bilgi veren Cumhurbaşkanlığı’ndan bir yetkili, “Türk Telekom bir özel şirket ve bu sorunu kendisi çözmesi gerekiyor. Kamu olarak şu anda bir müdahale söz konusu değil ancak Türk Telekom’daki yüzde 30 Hazine hissesinin değerini kaybetmemesi de önemli” diye konuştu.

İLGİLİ HABERBaşbakan'dan Türk Telekom açıklamasıBaşbakan’dan Türk Telekom açıklaması

‘BİR FORMÜL ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ’

Türk Telekom ile ilgili gelişmeleri yakından takip ettiklerini kaydeden aynı yetkili, “Bankalar kanalıyla borç yapılandırarak ya da taliplere (Hariri’nin) hisse satışıyla sorun aşılabilir” dedi. Başbakan Binali Yıldırım da Reuters’a yaptığı açıklamada, Türk Telekom’un hissedarı Oger Telecom’un borç ödeme konusunda bir sıkıntı çektiğini ve bunun aşılması için borç yapılandırmanın yanı sıra farklı bir formül üzerinde de  çalışıldığını belirtmişti.

YÜZDE 15 PAY HALKA AÇIK

Türk Telekom’un internet sitesinde yer alan hissedarlık yapısına göre, şirkette Oger Telekom’un yüzde 55, Hazine Müsteşarlığı’nın ise yüzde 30 payı bulunuyor. Yüzde 15 pay ise halka açık.

REUTERS

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...