Darbe başarılı olsaydı 30 yıl geriye giderdik

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli darbe girişimini değerlendirdi ve “Başarılmış olsaydı, ekonomik olarak bugünkü kazanımlarımızın tamamını kaybederdik” dedi.

Darbe başarılı olsaydı 30 yıl geriye giderdik

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, bir televizyon kanalının haber programına konuk oldu. Canlı yayında soruları yanıtlayan Başbakan Yardımcısı, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

15 Temmuz gecesi yaşanan olaylar konusunda görüş belirten Canikli, ekonomiye etkilerine de değindi. Darbe girişiminin ekonomik dengeleri ilk birkaç gün içinde bozduğunu, ancak bunun 17-25 Aralık girişimlerindeki gibi etkili bir yansıma olmadığını belirten Canikli, şunları söyledi:
“İlk birkaç günde piyasalarda elbette yansımalar oldu. Bu da son derece kaçınılmaz. Ama o yansımaların boyutu da 17-25 Aralık olaylarındaki makro göstergeler ve ekonomik göstergelerdeki bozulmanın da gerisinde kaldı. Bunun nedeni darbe teşebbüsünün püskürtülmüş olması. Başarılmış olsaydı Türkiye ekonomik olarak 25-30 yıl geriye giderdi. İnsan hakları diğer evrensel değerler açısından zaten tarumar olurdu. Ama ekonomik olarak da bugünkü kazanımlarımızın tamamını kaybederdik. Çünkü böyle bir ortamda ne yatırım gelir, ne üretim olur, ne istihdam söz konusu olabilir, ne ihracat olur. Bunların olmaması demek ülkenin fakirleşmesi batması anlamına geliyor.”
Darbe girişiminin akabinde dikkat çeken bir olay meydana geldiğini hatırlatan Canikli, şöyle devam etti:

NOTÇUNUN ÇABASI YETMEDİ

“Henüz bu süreç devam ederken teşebbüs tam olarak kontrol altına alınmadan Standard&Poor's (S&P) uluslararası bir derecelendirme kuruluşu, Türkiye'nin notunu kesen bir karar aldı. Darbe teşebbüsünün en önemli hedefi ekonomi dahil tüm siyasi sistemin ortadan kaldırılması, dengesinin ortadan kaldırılması. ‘Bu başarılı olmadı S&P acaba ben bu sonuca ulaşmak için katkı sağlayabilir miyim' diye notu düşürdü. Darbe teşebbüsünde bulunanların hedeflediği amaca katkı sağlamak amacıyla bu adımı attı, ama yine onların bekledikleri sonuç gerçekleşmedi. Bu da bu işin küresel boyutunun ne kadar etkili olduğunu, devrede olduğunu göstermesi açısından ilginçtir. Bunlar da küresel argümanlarından, araçlarından, piyonlarından bir tanesi.”

KAMUDA TEMİZLİK DEVAM EDECEK

Darbe girişimi ve sonrasında yaşanan konulara değinen Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, tüm kamu kurumlarında ciddi bir temizleme operasyonu yapıldığını aktarırken, personel çıkarmaları konusuna açıklık getirerek şunları söyledi:

“Borsa İstanbul dahil, ciddi temizlik yaptık. Devlette olan bilgilerden yola çıkarak bu çalışmayı yapmıyoruz. Elbette o bilgileri kullanıyoruz, ama tüm kamuyu yeniden tarıyoruz. Devlette bilgi yok bu konuda. Belli kademenin üzerindeki mesela şube müdürü üzerindeki tüm personeli yeniden tarıyoruz. Kendilerini gizleme konusunda son derece mahirler, açığa çıkmamış olanları da tespit etmek amacıyla bu çalışmayı yapıyoruz. Sadece bakanlıklar değil, bütün kurumlarda tarama yapıyoruz.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...