Sözcü Plus Giriş

Patates cenneti Niğde ve Nevşehir'de krizle boğuşan patates üreticisine CHP'den ilginç destek. CHP Genel Merkezi Niğde ve Nevşehir'de patates üreticilerinden iki tır 50 ton patates alarak ihtiyaç sahiplerine gönderdi. Patates krizini gündeme getirerek iktidardan tedbir almasını isteyen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Soruna dikkat çekmek üzere CHP Genel Merkez talimatı ile iki tır patates alıp ihtiyaç sahiplerine sevk etmek üzere gönderildi. Niğde, Nevşehir, Afyon, İzmir, Konya ve diğer   illerde tüm patates üreticilerinin sorunlarına bir kez daha bu vesile ile dikkat çekmek istiyoruz. Patates için zor bir dönem. Hükümet acil önleme yönelmelidir” dedi.

ÇİTFÇİ YARI YARIYA ZARARDA

Gürer, şunları söyledi:

“Patates Niğde ve Nevşehir için çok önemli geçim kaynağı. Niğde ile Nevşehir ülkemizde patates üretiminin önemli üretim bölgeleridir. Niğde geçtiğimiz yıl Niğde'de  227 bin 466 dekar arazide  675 bin ton patates üretildiği TUİK verilerinde yer alsa da, kayıt dışı üretimle bu rakam 1 milyon tona ermektedir.  Patates yurtdışı satışı sağlanması kısa vadede en önemli çözümdür. Bunun için de, 50 dolar ton başı bir teşvik sorunu bu yıl için çözer. Geleceğe dönük ise Niğde ilinde mutlaka entegre bir patates işleme tesisi kurulmalıdır. Niğde patates işleyen hiç tesis yoktur.  Halen 40-50 kuruş maliyeti olan patates kamyon üzeri çuval ve işçilik dahil 27-30 kuruşa satılabilmektedir.”

Gürer, CHP İl Başkanı Erhan Adem ve İl Genel Meclis Üyesi Rasim Yılmaz  iki tır patatesin CHP adına ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere tırlara yüklenmesine eşlik ettiler. Ömer Fethi Gürer, “Bakanın ve hükümetin dikkatini patates üreticimizin üzerine çekmek için bu uygulamayı yapıyoruz” dedi.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more