Sözcü Plus Giriş

Dolar 2.84’ün altında! Dolar ne kadar oldu? 31.03.2016

Dolar/TL güne 2.84'ün hemen altında başladı.

Güncellenme: 10:43, 31/03/2016
Dolar 2.84’ün altında! Dolar ne kadar oldu? 31.03.2016

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımlarında temkinli olacağını açıklaması ardından dün dolar/TL ve tahvil faizleri geriledi.

Foto: Depophotos

Dün saat 20 Kasım’dan beri en düşük olan 2.8250’ye kadar gerileyen, saat 17.26’da
2.8329 seviyesinde olan dolar/TL  bu sabah saat 08:54’te 2.8389
seviyesinde.

Yellen dün yaptığı bir konuşmada Fed’in faiz artışı konusunda temkinli davranması gerektiğini söyleyerek, son dönemlerde yeni bir faiz artışının yakın olabileceğine dair sinyaller veren diğer Fed üyelerinden farklı bir ton takındı.

Bazı Fed yetkilileri son dönemlerde açıklanan pozitif enflasyon ve imalat verilerinin ardından Nisan ayında yeni bir sıkılaşmanın ele alınabileceği sinyallerini verirken, Yellen henüz buna hazır olmadığını gösterdi.

Fed açıklamaları sonrası global risk iştahındaki artışla dolar/TL dün yaklaşık dört ayın en düşük seviyesini test ederken, 2 ve 10 yıllık gösterge tahvil faizleri ise tek haneye geriledi.

Bankacılar dün TL’nin dolar karşısında değer kazanımında diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinin gerisinde kaldığına dikkat çekerken, Fed açıklamaları sonrası mevcut ortamın TCMB’nin faiz indirimlerine devam etmek için elini rahatlatıyor olması nedeniyle TL’nin diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışmayı sürdürmesi bekleniyor.

Faiz tarafında ise gelecek hafta açıklanacak olan enflasyonda düşüş olması halinde tahvil faizlerinde de düşüşün sürebileceği belirtiliyor.  Öte yandan TCMB Başkanı Erdem Başçı’nın 19 Nisan’da görev süresi dolması ardından başkanlık koltuğuna kimin oturacağı da piyasalar açısından bir risk ve belirsizlik unsuru olarak öne çıkıyor.