Dolar bu hafta ne olacak?

Piyasa oldukça hareketli bir haftaya başladı... Gözler çarşamba günü yapılacak Fed toplantısında çevirilirken içeride tansiyonu yükselen iç siyasi gelişmeler izlenecek. Peki ya dolar ne olacak? Uzmanlar sozcu.com.tr için yorumladı..

Dolar bu hafta ne olacak?

Sözcü Gazetesi yazarı Ege Cansen doların önümüzdeki günlerde yükseliş trendine gireceğini belirtti. Cansen, “İki şeyi birbirinden ayıralım. euro/dolar paritesi, bir de doların türk lirasına karşı olan fiyatı. Türkiye’de enflasyon Amerika’da daha yüksek olduğuna göre dolar/TL paritesi de iki enflasyon farkı kadar artar. Bu mutlaka böyle olacak değildir ama, bir iki senelik bir grafik çizdiğimizde görürüz. Türkiye’de enflasyon yüzde 8 ise ABD’de yüzde 1 ise trend dolarak böyle bir artışı beklemek lazım” diye konuştu.

“Bunun üstüne euro/dolar paritesinde, euro dolar karşısında değer kazanmauya başlarsa, dolar/TL’nin değer kazanması yavaşlar hatta geri gider. Tersine dolar euro karşısında da değer kazanırsa doların TL karşılığı daha da artar” diyen Cansen sözlerini şöyle tamamladı: Son 2,5 sene içerisinde euro/dolar 1.30’lardan 1.10 lara geri geldi. Dolar değer kazandı. Dolar/TL de 1.90’lardan 3.10’a çıktı. Ama euro bu kadar değerlenmedi.

İLGİLİ HABERDolar yükseliyor çarşı karışıyor!Dolar yükseliyor çarşı karışıyor!

‘EĞER AB DAĞILMAZSA…’

ABD seçimlerinden sonra euro/dolar paritesi ne olacak? Onun da TL’ye etkisi ne olacak? Clinton’un seçimi kazanması banko gibi duruyor. O zaman bir değişiklik olmaz. Hiçbir zaman ABD merkez Bankası seçimlerden önce ve hemen sonra faiz artırmaz denir. Dolar/euro’daki 1.1 lik çizgi daha gidecek gibi duruyor. Bİr süre sonra euro’nun dolar karşısında değerlenmesi lazım eğer AB dağılmazssa.

Euro bölgesi 12 ayda 378 milyar dolar cari fazla vermiş. ABD ise 488 milyar dolar cari açık vermiş. Kaba bir bakış açısıyla cari fazla veren bir paranın değerlenmesi lazım. Bu yüzden TL’nin dolar karşısında değer kaybetmesi yavaşlayabilir.

EN ÇOK DEĞER KAYBEDEN 6. PARA BİRİMİYİZ

Kapital FX Araştırma Uzmanı Enver Erkan ise sozcu.com.tr’ye yaptığı değerlendirmede ABD Başkanlık seçimlerinin iyi izlenmesi gerektiğini belirtti. Erkan, “Hafta açılışında gelişmekte olan ülkeler (GOÜ finansal varlıklarında sınırlı değer değişimleri olduğunu gözlemlemekteyiz. TRY cinsi finansal varlıklar açısından teknik görünümde negatif ağırlığın devam ettiğini söyleyebiliriz. GOÜ para birimleri içerisinde ise bir haftalık performansta TRY'nin USD'ye karşı en çok değer kaybeden 6. para birimi olduğu görülmektedir. Özel haber akışları nedeniyle BRL, MXN, COP, RUB ve KRW; TRY'den daha çok değer kaybetmişlerdir.

İLGİLİ HABERDolar rekor kırdı Bakan böyle yorumladıDolar rekor kırdı Bakan böyle yorumladı
ABD Başkanlık seçimlerine ilişkin yeni gelişmeler GOÜ para birimleri üzerinde risk yaratmakla beraber; USD'nin global seyri üzerinde de etkili olmaktadır. FBI'ın Hillary Clinton'ın e-postalarıyla ilgili soruştrmayı yeniden açması ve Donald Trump'ın anketlerde arayı kapattığına dair veriler; aynı zamandabu gelişmeyle Fed vadeli opsiyonlarının gördüğü faiz artırım ihtimalinin de Aralık için %69 seviyesine inmesi USD'de bir miktar soğumaya neden oldu. Ancak Pazartesi Avrupa işlemlerinin başladığı saat itibariyle DXY yeniden 98,50 seviyesine yükselmiştir. Trump'ın Başkan olma ihtimalinin son dönemdeki en iyi göstergesi olan MXN de son 1 haftada %2,15 değer kaybetmiştir” dedi.

‘DİRENÇ NOKTASI 3.13 İLE 3.15’

Dolarda direnç noktasının 3.13 ile 3.15 arasında olduğunu söyleyen Erkan şu ifadeleri kullandı: En önemli risk unsuru küresel tahvil piyasasındaki eğilimdir. Sabit getirilerde hem ABD tarafında, hem de Avrupa tarafında satış baskısı görülmektedir. ABD 10 yıllık tahvil faizleri geçtiğimiz hafta %1,86 seviyesine kadar yükselirken; Avrupa'da da tahvil getirileri son 3 ayın ortalamalarının üzerindedir.

Hafta içindeki önemli veri akışının oynaklık derecesini artırması beklentimiz dahilindedir. İç jeopolitik ve siyasi faktörler de geniş resimde TRY'nin duyarlılığını artıran etmenlerdir. Fed faiz artırım ihtimalleri Trump'ın Başkanlık iddiasının kuvvetlenmesinin ardından %69'a gerilese de, USDTRY 3,11 üzerinde kalma eğilimini sürdürmektedir. GOÜ para birimleri üzerindeki küresel faiz baskısının artmasını beklemekle beraber, iç gelişmelerin de marjinal etki bulundurma ihtimali hesap edilmeli. Bu kapsamda hafta içinde 3,15 seviyesinin test edilmesi durumu söz konusu olabilir. Mevcut seviyelerde ilk ana hedef direnç bölgesinin 3,13 – 3,15 olduğunu düşünmekteyiz. Fiyatlamaların gerçekleştiği ana bandın üzeri ise 3,17 seviyesine denk gelmektedir.

FED'in faiz kararının olduğu çok yoğun bir haftaya başladık. İçeride yeni rekorların geldiği Cuma günü sonrası kurda 3.10'un üzerinde hareket devam ederken, içerideki gündem sıcak kalmaya devam ediyor. Sürekli bahsettiğimiz siyasi ve jeopolitik riskler ara ara azalsa da her güne yeni bir haberle başlıyoruz.

FED ARALIKTA FAİZ ARTIRABİLİR

IŞIK FX Başanalisti Gizmen Nalbantlı, dolar/TL’deki hareketleri şöyle yorumladı: “Bu hafta gözler ABD'de olacak. Cuma akşamı, Demokrat başkan adayı Hillary Clinton’ın, ABD Dışişleri Bakanı olduğu dönemde kişisel e-mail hesabı üzerinden devlete ait gizli bilgiler içeren yazışmalar yapmasıyla ilgili soruşturmanın FBI tarafından yeniden açılma haberi ile dolarda bir miktar değer kaybı oldu. FED'in faiz kararı dışında, tarım dışı istihdam, ISM imalat ve imalat dışı PMI gibi ekonomik görünümü ve FED kararını etkileyebilecek önemli veriler takip edeceğiz. İçeride ise enflasyon rakamı açıklanacak. TCMB sadeleşme adımları için enflasyon rakamları dikkatle takip edilecek.

2 Kasım'da faiz kararını açıklayacak FED, bu toplantıyı ”canlı” olarak nitelendiriyor. Kasım'da faiz artırma ihtimalleri yüzde 8 seviyesinde. Ben FED'in Aralık ayında faiz artırmasını bekliyorum. Bunun sebebinin ise Başkanlık seçiminin yarattığı belirsizlik değil FED'in daha fazla veri görmek istemesi olduğunu düşünüyorum.

Teknik olarak güçlü bir trend hareketi içindeyiz. 3.05 bölgesinin altında bir hareket beklemiyorum. 3.00-3.10 bölgesindeki hareketin 3.10-3.20 bölgesine kayması muhtemel gözüküyor. Kurda 3.1140-3.1200 bölgesinin üzerinde günlük kapanışlar yapmamız halinde kademeli olarak 3.1450 ve 3.1750 seviyelerinde yeni zirveler oluşabileceğini düşünüyorum.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...