Sözcü Plus Giriş

Dolar ne kadar oldu?

Dolar/TL önceki gün tarihi zirvesini görmesi ardından piyasaların Merkez Bankası'nın (TCMB) Ekim ayında faiz indirimini pas geçebileceği ihtimalini fiyatlamasıyla dün 3.06'nın altına kadar gerilerken, gözler PPK kararlarında olacak.

null
Güncellenme: 09:38, 20/10/2016
Dolar ne kadar oldu?

Geçtiğimiz günlerde varlık alım programını azaltacağı yönünde haberler çıkan ancak sonrasında bunları yalanlayan Avrupa Merkez Bankası’nın faiz toplantısı da yakından izlenecek. Reuters’ın Cuma günü yayınlanan anketine göre 14 kurum koridorun üst bandında 25 baz puanlık indirim beklerken, bir katılımcı faizlerin sabit kalmasını bekliyor.

Ancak geçen hafta Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, son olarak ise Yiğit Bulut’un açıklamaları piyasalarda TCMB’nin bu ay faiz indirimi yapmayabileceği beklentisi oluştururken, TL dün gelişmekte olan ülkeler arasında en iyi performans gösteren para birimlerinden biri oldu. Bu çerçevede bazı ekonomistler beklentilerini TCMB’nin faizleri değiştirmeyeceği yönünde revize etti, ancak halen ağırlıklı beklenti koridorun üst bandında indirim olabileceği yönünde. Societe Generale tarafından dün yayımlanan notta, faiz indirimlerine ara verilmesini piyasaya TCMB’nin TL’deki sert değer kaybı, kırılgan küresel yatırımcı algısı ve gelişmiş ülkelerde daha sıkı para politikası riskine karşı en ihtiyatlı hareket olacağı belirtildi.

’25 PUANLIK İNDİRİM İHTİMALİ YÜKSEK’

Notta, “Bununla birlikte koridorun üst bandında 25 baz puanlık indirim ihtimalinin daha yüksek olduğunu düşünüyoruz. TCMB’nin atacağı adıma yönelik daha önce piyasada neredeyse herkesin aynı olan beklentilerinin değişmesinin yanında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın danışmanlarının açıklamaları karar üzerinde daha fazla ilave bir belirsizlik oluşurken, Türk lirasının faiz kararına dikkate değer bir artış veya düşüş ile tepki vermesi muhtemel” denildi. Başkanlık sistemi tartışmalarının reformları geciktireceğine dönük tedirginlik, jeopolitik  riskler ve TCMB’den faiz indirim beklentilerinin baskısıyla dolar/TL önceki gün 3.1140’a kadar yükselerek tarihi zirvesini yenilemiş, piyasa beklentilerinin değişmesi ise dün kurun öenmli ölçüde gevşemesine neden olmuştu. BusinessHT’de dün yer alan bir habere göre Cumhurbaşkanı danışmanı Yiğit Bulut ihtiyaç duyulması durumunda Merkez Bankası’nın bu ayı pas geçebileceğini belirtti.

‘KURUN 3.00’IN ALTINA GİRMESİ ZOR’

Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem de Cuma günü dolar/TL için 3 seviyesinin bekledikleri ve stabilite kazanmasını istedikleri bir seviye olduğunu belirtirken, Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararlarını otomatiğe bağlamış olmadığını söylemişti. DNG Danışmanlık’tan Fatih Keresteci, TCMB’nin faiz koridorunun üst kısmında indirime giderse dolar/TL’de 3.10 seviyesinin yeniden gündeme gelebileceğini söyleyerek, “Ancak, TCMB’nin bu toplantıda faizlerde herhangi bir indirime gitmeyeceğini düşünüyoruz. Bu nedenle de kurda aşağı yönde bir miktar daha yer olduğunu öngörüyoruz (çok fazla yer yok çünkü dünkü eğilimin bir kısmı zaten bu beklenti ile birlikte gerçekleşmişti)” dedi ve şöyle devam etti: “Teknik olarak bakınca, faizler sabit bırakılması koşulu altında karar sonrasında en düşük  3.0350 seviyesinin test edilebileceğini tahmin ediyoruz. Uzun pozisyonlarda arta kalan birkaç pozisyonu daha tasfiye edecek bu hareket sonrasında piyasa dengeye gelmiş olabilir. Mevcut iç ve dış kaynaklı siyasal ile jeopolitik riskler altında kurun şu aşamada 3.00’ün altına gelmesi zor.”

Bu sabah saat 0857’de ise 3.0924/3.0930 seviyesinde olan ve sonrasında 3.05’li seviyelere kadar gerileyen dolar/TL bu sabah saat 0908’de 3.0685/3.0695 seviyesinde. Dün aynı saatte 3.2232/3.2242 seviyesinde olan sepet bazında TL, bu sabah 3.2158/3.2171, 3.3713/3.3728 seviyesinde olan euro/TL ise 3.3628/3.3642 seviyesinden işlem görüyor. Tahvil-bono piyasasında ise 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilde bileşik faiz dün spot kapanışta yüzde 9.94, valörde son işlemde yüzde 9.91 seviyesindeydi. Öte yandan iki yıllık gösterge olan 11 Temmuz 2018 itfalı tahvilin bileşik faizi dün spot  kapanışta yüzde 8.88 seviyesindeydi. Beş yıllık gösterge olan 17 Şubat 2021 itfalı tahvil ise dün spot kapanışta yüzde 9.52, valörde son işlemde yüzde 9.53 seviyesindeydi.

REUTERS