Dolar ne kadar oldu? 30 Mayıs 2016

Fed'in yakın zamanda faiz artıracağı sinyali vermesiyle dolar 2.95 lira seviyesinde seyrediyor.

Dolar ne kadar oldu? 30 Mayıs 2016

Fed Başkanı Janet Yellen’ın Cuma günü yaptığı konuşmada yeni bir faiz artışının yakın zamanda gerçekleşebileceği sinyalini vermesi ve bu sinyalin St. Louis Fed Başkanı James Bullard tarafından da desteklenmesi ardından güne yükselişle başlayan dolar/TL güniçinde dar bantta bir seyir izledi.

AKP Genel Başkanı Binali Yıldırım başbakanlığında kurulan 65. hükümetin TBMM’den güven oyu almasının ardından yeni hükümetin icraatları ve küresel piyasalar izlendi. Yeni hükümetin ekonomi yönetimini büyük ölçüde koruyarak göreve başlamasının ardından geçen haftaya sert düşüşle başlayan dolar/TL gerek kâr satışları gerekse küresel piyasalarda doların değer kazancı etkisiyle haftanın son işlem günlerinde yönünü yukarı çevirmişti.

Haftayı 2.95’in hemen üzerinde tamamlayan ve güne 2.96 civarında başlayan dolar/TL , saat 16:43’te 2.9555 seviyesinde işlem gördü. Bu sabah 3.13 civarında işlem gören sepet bazında TL  aynı saatte 3.1246, euro/TL ise 3.2938 seviyesinde işlem görüyor.

Fed Başkanı Janet Yellen, Cuma günü yaptığı konuşmada ekonominin beklendiği şekilde toparlanma göstermesi ve istihdamın artmaya devam etmesi durumunda Fed’in “önümüzdeki aylarda” faizleri artırmasının uygun olabileceğini söyleyerek, Haziran veya Temmuz aylarında bir faiz artışı olabileceği beklentilerini de artırdı.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, küresel piyasaların Fed’in yaz aylarında faiz artırmasına hazır göründüğünü söylerken, kesin bir tarih belirtmedi. AKP Genel Başkanı Binali Yıldırım tarafından Salı günü açıklanan yeni kabinede Şimşek’in yine Başbakan Yardımcısı, Naci Ağbal’ın da Maliye Bakanı olarak yer alması piyasalarda olumlu karşılanmış ve TL yaklaşık yüzde 2 değer kazanmıştı. Ancak görev dağılımına bakıldığında Şimşek’in bir önceki kabinedeki tüm görevlerinin aynı şekilde devam etmediği ortaya çıktı.

Resmi Gazete’de görev dağılımına göre Hazine, Merkez Bankası (TCMB) ve kamu bankaları Şimşek’e bağlanırken, daha önceki hükümette Şimşek’e bağlı olan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’ye bağlandı.

Öte yandan 64. Hükümet’te Şimşek’in görev tanımı olarak yer alan “ekonomik konularda genel koordinasyon” ifadesi Binali Yıldırım Başbakanlığındaki yeni hükümete ait başbakan yardımcıları görev dağılımında herhangi bir başbakan yardımcısı görevleri arasında yer almadı.

Piyasalar bu adımlara sert bir tepki vermedi ancak önümüzdeki dönemde nasıl politikalar izleneceğini yakından takip edilecek. Tahvil-bono piyasasında ise 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi Cuma günü spot kapanışta ortalama yüzde 9.92, valörde son işlemde yüzde 9.99 seviyesindeydi. Bugün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 10.02 seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem saat 1645’te yüzde 10.06 oldu.

Öte yandan 14 Haziran 2017 itfalı iki yıllık gösterge tahvil ise dün spot kapanışta ortalama yüzde 9.37 seviyesinden gerçekleşti. Bugün spot kapanışta ortalama bileşik faiz ve 1645’te valörde son işlem yüzde 9.39 seviyesinde gerçekleşti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...