Sözcü Plus Giriş

Piyasalar bu hafta yarın açıklanacak olan ABD ve Japonya ile Perşembe günü açıklanacak olan Türkiye merkez bankalarının faiz kararlarına odaklanırken, kararlar öncesi genel olarak temkinli ve yatay bir seyir izleniyor. Dün saat 16:41’de 2.9777/2.9783 seviyesinde olan dolar/TL  bu sabah saat 08:44’te 2.9764/2.9777     seviyesindeydi.

Başlıca döviz kurları yarın sonuçlanacak ABD ve Japonya merkez bankaları toplantıları öncesinde yatay seyre geçerken, piyasalarda BOJ’un parasal gevşeme programında temel değişikliklere gideceği spekülasyonları yapılıyor. Yarın sonuçlanacak toplantıda uyguladığı politikaları “kapsamlı” gözden geçirmeye alacağını daha önce açıklayan BOJ’un negatif faizlere odaklanması bekleniyor. Kaynaklar aşırı gevşek para politikası kapsamında Ocak ayında sıfırın altına indirilen faizlerin daha da düşürülmesinin
değerlendirilebileceğini belirtiyorlar.  Öte yandan küresel piyasalar Fed’in para politikasını gevşeteceği ya da sıkılaştıracağı şeklinde değişen yatırımcı beklentilerine bağlı son haftalarda zıt yönlerde hareket ediyor.

Yarınki faiz kararıyla ilgili ortak beklenti Fed’in faizlerde değişikliğe gitmeyeceği şeklinde. Ancak yatırımcılar bundan sonraki faiz artışının zamanlaması konusundaki ipuçlarını, açıklanan karar sonrası Fed Başkan Janet Yellen’in düzenleyeceği basın toplantısında arıyor olacaklar.

Bankacılar dolar/TL’de yurtdışı piyasalardaki hareketlerin izlendiğini ancak Suriye’deki gelişmeler ile henüz sona ermeyen Moody’s kredi notu gözden geçirme değerlendirmesinin de temkinli bir duruş sergilenmesine neden olduğunu belirtiyor.

Türkiye’nin Suriye’deki askeri operasyonunun nasıl şekilleneceği, operasyonun İslam Devleti (İD) örgütünün en önemli merkezlerinden biri olan Rakka’ya uzaması ihtimali ve Rakka ile Türkiye arasında Suriyeli Kürt milislerin bulunması piyasalarda bir endişe söz konusu.