Dolar ne kadar oldu? Dolarda son durum 23 Mayıs 2016

Dolar/TL, Fed'in faiz artırımı beklentileriyle ve yarınki PPK toplantısı öncesi 2.97 seviyelerinde seyrediyor.

Dolar ne kadar oldu? Dolarda son durum 23 Mayıs 2016

AKP’de hafta sonunda yapılan olağanüstü kongrede Binali Yıldırım’ın parti genel başkanlığını almasının ardından piyasalar ekonomi yönetimi ve politikalarının nasıl şekilleneceğine odaklanırken, yarınki PPK toplantısını bekleyen piyasada Fed’in faiz artırım beklentilerinin yön verdiği dış piyasalardaki gelişmeler de yakından izleniyor.

Cuma günü saat 17:44 itibarıyla 2.9820 seviyesinde olan dolar/TL , bu sabah saat 09:04’te 2.9796 seviyesinde bulunuyor. Euro/TL ise 3.3457 seviyesinde işlem
görüyor.

AKP’nin genel başkanlığı dün Ankara’da düzenlenen ikinci Olağanüstü Kongre ile el değiştirirken, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun istifasının ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan hükümet kurma görevini partinin yeni Genel Başkanı olarak seçilen Ulaştırma Bakanı Binali  Yıldırım’a verdi.

Yıldırım konuşmasında Erdoğan’a bağlılık vurgusu yaparken, PKK ve Gülen cemaati ile mücadelede kararlılık ve başkanlık sistemine yönelik mesajlar verdi. Yeni MKYK’nın ilk toplantısını bugün yapması, yeni kabinenin ise birkaç gün içinde açıklanması bekleniyor. Bu çerçevede piyasalar Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in kabinede yer alıp almayacağına yakından izliyor.

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun istifası ile başlayan siyasi belirsizlik, yeni ekonomi yönetimi ve politikalarının nasıl şekilleneceği endişeleri ile devam ederken, TL üzerinde baskı yaratan iç gelişmelere ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faizleri önümüzdeki ay artırabileceğine yönelik artan beklentilerin de eklenmesiyle TL’de son dönemde satış baskısı kuvvetlenmiş, dolar/TL Türkiye piyasalarının tatil olduğu 19 Mayıs’ta illikit piyasada 3 seviyesini test etmişti.

TL’de son dönemde görülen değer kaybına rağmen, yıllık enflasyonun Nisan ayında yüzde 6.6 seviyesine kadar gerilemesinin desteği ve hükümet kanadından faiz indirim çağrılarının devam etmesiyle Merkez Bankası’nın (TCMB) Mayıs ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında, koridorun üst bandında faiz indirimlerine devam etmesi bekleniyor. Tahminler ağırlıklı 50 baz puan civarında yoğunlaşırken, yeni hükümetteki ekonomi yönetiminin kompozisyonunun piyasalarca yakından izlendiğini belirten ekonomistler, piyasada görülecek tepkilerin olası faiz indirimlerinin miktarı konusunda belirleyici olabileceğini düşünüyor.

Reuters’ın 18 kurumun katılımıyla gerçekleştirdiği ankette 11 katılımcı koridorun üstbandında 50 baz puan, dört katılımcı 25 baz puan indirim beklerken, üç katılımcı değişiklik öngörmüyor.

Finansbank bu sabahki notunda, TCMB’nin 50 baz puan faiz indirimi yapacağı beklentisine daha eğilimli olsalar da siyasi arenada ve küresel piyasalardaki gelişmeler nedeniyle 25 baz puanlık indirimi de göz ardı etmedikleri belirtildi.

Japonya’nın para politikasındaki ek gevşeme beklentilerine karşılık ABD’de, özellikle de politika yapıcıların Haziran’dan itibaren faiz artırımından bahsetmeye hazır olduğunu gösteren geçen haftaki Fed toplantı tutanaklarının ardından, kısa vadede faizlerin artırılabileceği değerlendiriliyor.

Geçen hafta başında Haziran ayında ABD’de faizlerin artırılmasına yüzde 4 ihtimal veren yatırımcılar, CME FedWatch verilerine göre Cuma günü Haziran’da faiz artırımına yüzde 30 ihtimal veriyorlardı. Vadeli işlemler piyasasında ise geçen hafta bir adet olan bu yılki faiz artırım adedi beklentisi, iki artırıma yükseldi.

Yatırımcılar bu hafta ABD’de para politikasının nasıl şekilleneceğini görmek için Fed yetkililerinin açıklamalarını izleyecek. Bugün Fed yetkililerinden James Bullard, John Williams ve Patrick Harker açıklamalarda bulunacak. Fed Başkanı Janet Yellen ise Cuma günü bir konuşma yapacak.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...