Sözcü Plus Giriş

Dolar ne kadar oldu? Dolarda son durum!

Dolar/TL gelişmekte olan piyasalardaki olumlu havanın yanı sıra Cumhurbaşkanı Başdanışmanları Yiğit Bulut ve Cemil Ertem'in açıklamalarının Reuters'a göre Merkez Bankası'nın (TCMB) yarınki toplantısında faizleri sabit tutacağına yönelik beklenti oluşturmasıyla geriledi.

null
Güncellenme: 17:43, 19/10/2016
Dolar ne kadar oldu? Dolarda son durum!

Piyasalarda TCMB’nin bu ay faiz indirimini pas geçebileceği beklentisi oluştururken, TL’nin gelişmekte olan ülkeler arasında en iyi performans gösteren para birimlerinden biri olmasına neden oluyor. Bu sabah saat 08:57’de ise 3.0924/3.0930 seviyesinde olan dolar/TL, 3.0680’e kadar geriledikten sonra saat 17:06’da 3.0748/3.0755 seviyesinde bulunuyor. Bu sabah 3.2440/3.2449 seviyesinde olan sepet bazında TL aynı saatte 3.2232/3.2242, 3.3956/3.3967 seviyesinde olan euro/TL ise 3.3713/3.3728 seviyesinden işlem görüyor.

Reuters’ın Cuma günü yayınlanan anketinde 14 kurum koridorun üst bandında 25 baz puanlık indirim beklerken, bir katılımcı sabit kalmasını bekliyordu.

AÇIKLAMALARLA FAİZ SABİT KALACAK BEKLENTİSİ

BusinessHT’de yer alan bir habere göre Cumhurbaşkanı danışmanı Yiğit Bulut ihtiyaç duyulması durumunda Merkez Bankası’nın bu ayı pas geçebileceğini belirtti.

Habere göre Bulut, “Merkez Bankası çok uzun zamandır koridoru daraltıyor, faiz indiriyor. Merkez Bankası bunu bizden çok daha iyi bilir… Eğer küresel ekonomik şartlar ne gerektiriyorsa, Merkez Bankası onu yapar. Bu ay pas geçmesi gerekiyorsa Merkez Bankası pas da geçer. Merkez Bankası illa da koridoru daraltacak, faiz düşürecek diye bir spekülasyon yaparak kur üzerinden spekülatif gelir elde etmek isteyenlerin balonu ellerinde patlasın diye söylüyorum bunları” dedi.

Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem de Cuma günü dolar/TL için 3 seviyesinin bekledikleri ve stabilite kazanmasını istedikleri bir seviye olduğunu belirtirken, Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararlarını otomatiğe bağlamış olmadığını söylemişti.

LİRA RUBLEDEN SONRA  GÜNÜN EN İYİSİ

HSBC Portföy Stratejisti İbrahim Aksoy, “ABD’de dün çekirdek enflasyonun beklentilerden düşük açıklanmasıyla bugün gelişmekte olan piyasa para birimleri dolar karşısında olumlu bir seyir izliyor. Diğer yandan, Yiğit Bulut’un açıklaması TCMB’nin yarın beklemede kalacağına dair beklentilerin artmasına neden oluyor. Bu nedenle lira bugün rubleden sonra dolar karşısında en
iyi performans gösteren gelişmekte olan piyasa para birimi konumunda” dedi.

Yayınlanma Tarihi:14:57,