Dolar ne kadar oldu? Dolarda son durum

Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz indirimlerine ara vermesi ardından piyasalarda artan güven unsurunun desteğiyle yaşanan iyimserlik sonrası dolar/TL güne 3.06 seviyelerinde başladı.

Dolar ne kadar oldu? Dolarda son durum

TCMB dün sadeleşme adımları kapsamında faiz koridorunun üst bandında art arda yedi aydır devam eden indirimlere Ekim’de ara verdi. Kararın ardından dolar/TL sert geriledi.

PPK kararı öncesi 3.0710 seviyesinde işlem gören arından 3.05’e yaklaşan dolar/TL dünü 3.06’nın hemen altında tamamladı. Kur bu sabah ise güne saat 09:07’de 3.0640/3.0646 seviyesinden başladı.

Başkanlık sistemi tartışmalarının reformları geciktireceğine dönük tedirginlik, jeopolitik riskler ile küresel piyasaların etkisiyle bu hafta dolar/TL 3.1140’a kadar yükselerek tarihi zirvesini test etmişti.

Dün akşam saatlerinde 3.20 civarında seyreden sepet bazında TL bu sabah aynı saatte 3.2026/3.2008, 3.3450 civarındaki euro/TL ise 3.3412/3.3425 seviyesinden işlem görüyor.

‘TL EN ZAYIF HALKA OLMAYACAK’

Bankacılar dün tekrar kuvvet kazanan dolardaki küresel değer kazancı trendinin kurdaki daha sert düşüşün önüne geçen en önemli etken olduğunu belirtirken 3.0350’den aşağı bir hareketin de kısa vadede beklemediklerini belirttiler.

DNG Danışmanlık’tan Fatih Keresteci, “TCMB’nin faiz indirimlerine ara  vermesi Türk Lirası’nı destekleyen bir hareket. Dün doların küresel manada  değer kazandığı bir ortamda TL’nin göreceli olarak kuvvetli kalması da bunu teyit etti. Brezilya ve Endonezya merkez  bankalarının  faiz  indirdikleri  bir günde TCMB’nin pas geçmesi de TL’deki   göreceli   olarak  değerlenme  eğilimini  destekledi. Önümüzdeki günlerde  de, son dönemin aksine, TL’nin EM paraları içinde  en zayıf halka olmayacağını söyleyebiliriz” dedi.

Keresteci, doların küresel bazda değerlenmesinin dolar/TL’deki düşüşü sınırladığına da dikkat çekerken, “Bugün gündem sakin olsa da dolardaki küresel değerlenme nedeniyle mali piyasalar hafif satıcılı bir seyir izleyebilir” dedi.

EURO AB MERKEZ BANKASI TOPLANTISI SONRASI DÜŞÜŞTE

Dolar, Asya işlemlerinde son dönemlerde gördüğü yüksek seviyeleri devam ettirerek haftalık kazanca doğru ilerlerken, euro ise Avrupa Merkez Bankası toplantısı sonrası dört ayın en düşük seviyelerine yakın seyretti.

Doların diğer altı büyük para birimi karşısındaki hareketlerini izleyen dolar endeksi yüzde 0.1 artışla 98.369 oldu. Endeks haftalık bazda yüzde 0.4 yukarıda.

TCMB, sadeleşme adımları kapsamında faiz koridorunun üst bandında art arda yedi aydır devam eden indirimlere başta TL’deki değer kaybı olmak üzere iç ve dış belirsizliklerin artmasının etkisiyle Ekim ayı itibarıyla ara verdi. TCMB sadeleşme sürecindeki bir sonraki adımın yönü ve zamanlamasının ise verilere
göre şekilleneceğini vurguladı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...