Dolar rekor kırdı

Sabah saatlerinde 3.1141'i aşarak tarihi rekor kıran dolar dakikalar geçtikçe yeni zirveleri görüyor. Dolar 3.1272'yi de aştı.

Dolar rekor kırdı

Dolardaki yükselişi sozcu.com.tr’ye değerlendiren Kapital FX Araştırma Uzmanı Enver Erken şu ifadeleri kullandı:

Kurda yükseliş eğilimine ağırlık kazandıran etmenlerden birisi Fed faiz artırım beklentilerinin artmasıyla beraber ABD tahvil faizlerindeki yükselişin ağırlık kazanmasıdır. İç jeopolitik ve siyasi faktörler de geniş resimde TRY'nin duyarlılığını artıran etmenlerdir. ABD 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 1,85 seviyesine yükseldi. Aynı zamanda Türk tahvil faizlerinde de yukarı yönlü hareket gözlenmekte. 2 yıllık tahvil faizi yüzde 9,14'te, 10 yıllıklarda ise çift haneyi gördük. GOÜ para birimlerinde de zayıflama gözlenmekte. TRY, bu para birimleri içerisinde KRW ve BRL ile beraber en çok değer kaybeden olarak öne çıkmış durumdadır.

Kurda artık baz senaryo 3'ün üzerinin normalleştiği üzerine kuruludur. USD/TRY'nin hareket aralığında yukarıya doğru bir geçiş söz konusu. Kısa vadede 3,10 üzeri kalıcılıkta kur tarafında 3,10 – 3,13 ekseninde fiyatlamalar olabilir. 3,03 – 3,05 bölgesi altında kalıcılık beklemiyoruz. Düşüşler alım fırsatı olarak kullanılabilir. Kaldıraçlı alım satımlarda ise alım noktası 3,07 – 3,08 bandı olaak düşünülebilir. Biz ana bant aralığının 3,10 – 3,17 olarak oluşmasını, yıl sonunda da 3,13 bölgesinde dengelenme olabileceğini düşünmekteyiz. Opsiyon sözleşmelerindeki görünüm de kurda yükseliş beklentisini desteklemektedir. Kasım, Aralık, Ocak vadeli opsiyonlar alım tarafında 3,10 – 3,34 fiyat aralığına birikmiştir.

1

‘YPG KURU ETKİLEDİ’

Işık FX Başanalisti Gizmen Nalbantlı ise kurdaki yukarı hareketin Rakka operasyonunda YPG’nin de yer alacağı haberlerinin ardından gerçekleştiğini belirtti. Nalbantlı sozcu.com.tr’ye şu değerlendirmelerde bulundu: Dün ABD 10 yıllık faizlerinin %1.85'in üzerine çıkması ile dolar genel olarak bütün para birimleri karşısında değer kazandı. İçeride yaşanan gelişmelerin yanında FED'in Aralık ayında faiz artış ihtimalleri yüzde 78'e yükseldi. ABD öncülüğündeki koalisyon komutanının dün Suriye’deki Rakka operasyonunda YPG’nin de rol alacağını açıklamasının ardından kurda yukarı yönlü hareket hızlandı. Koalisyon güçlerinin Irak, Suriye ve Musul operasyonu jeopolitik riskleri artıyor. Yaşanan gelişmeler ışığında kurda yeni zirvelerin görülmeye devam edeceğini düşünüyorum. 3.1250-3.1300 bölgesinde yeni zirve oluşabilir. Gün içinde ABD'den gelecek büyüme rakamları kur üzerinde etkili olacak. Yüzde 2.6 olan beklentiye paralel güçlü bir veri görmemiz durumunda dolar gücünü artırmaya devam edecektir.

OLUMLU ABD VERİLERİ ETKEN OLDU

Destek Yatırım Menkul Değerler Araştırma Müdür Yardımcısı Adnan Çekçen fiyatlamalarda; TCMB’nin son çeyrekte yavaşlama beklentisi ile 2017 yılı enflasyon beklentisinin yukarı yönlü revize etmesinin ve olumlu gelen ABD verilerinin etkili olduğunu belirtti. Çekçen, yükselişin sürmesi halinde 3.1200-3.1350 bölgesinin gündeme gelebileceğini kaydetti. Çekcen, “Doların zirve yürüyüşünde aslında piyasalar dün ilk işaret aldı. Tarihinde ilk defa günlü kapanışını 3.1000 üzerinde yaptı. Dolayısıyla yeni güne yükselişle başlaması normal karşılanıyor. Eğer bugün günlük ve haftalık kapanışını 3.1100 üzerinde gerçekleştirirse yeni haftada zirve yürüyüşü sürebilir. Yükselişlerde 3.1200-3.1350 bölgesi görülebilir. Doların artık geri çekilmelerde destek bulacağı seviyeler 3.0900 – 3.1000 bölgesi olabilir. Bu seviyeler üzerinde kaldığı sürece yükseliş isteği devam edebilir. Bu sebeple dolar işlemi yapan yatırımcıların bugünkü kapanış fiyatına dikkat etmeleri gerektiğini söyleyebiliriz” dedi.

BRENT 7 CENT YÜKSELDİ

Petrol fiyatları bu sabah yatay bir seyir izleyerek haftalık yüzde 2’nin üzerinde bir kazanç gerçekleştirmeye hazırlanırken, OPEC üyelerinin küresel petrol arzı fazlasını etkileyebilecek miktarda bir üretim kesintisi kararı alıp alamayacaklarına dair şüpheler fiyat hareketleri üzerinde ağırlığını gösteriyor. Brent ham petrolün varil fiyatı 7 sent yükselerek 50.54 dolardan işlem görürken, ABD türü ham petrolün varil fiyatı da 4 sent artışla 49.76 dolar oldu.

Altın fiyatları dolardaki yatay seyir ve Asya borsalarında yaşanan iniş çıkışlarla bugün yatay kalırken, üst üste ikinci haftalık kazanca doğru ilerliyor. Spot altının ons fiyatı çok değişmeyerek 1,268.31 dolardan işlem gördü. Fiyatlar hafta genelinde yüzde 0.2 yukarıda.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...