Sözcü Plus Giriş

Eczacılardan zehir zemberek açıklamalar

13 bin eczanenin batma noktasında olduğunu belirten İstanbul Eczacı Odası, SGK ile yarın sona erecek olan sözleşmeyi imzalamayacaklarını açıkladı.

Güncellenme: 14:12, 30/03/2016
Eczacılardan zehir zemberek açıklamalar

Eczanelerle SGK arasındaki sözleşme yarın sona erecek. Ancak sözleşmenin sona ermesine bir gün kala 2 taraf arasında kriz git gide büyüyor.

Foto: DHA

İstanbul Eczacı Odası Başkanı Ecz. Cenap Sarıalioğlu ve İEO Yönetim Kurulu Üyeleri zehir zemberek açıklamalarda bulunurken, ekonomik taleplerin karşılanmadığı bir sözleşmeyi eczacıların imzalamayacağını ve 31 Mart sonrası ilaçta yaşanacak kaosun sorumlusunun eczacıların olmayacağını söyledi:

ECZANELERİN YÜZDE 54’Ü YOKSULLUK SINIRININ ALTINDA

İstanbul Eczacı Odası’nın yaptığı açıklama şöyle:

“SGK yetkilileri ve Çalışma Bakanı’yla, gerek meslek örgütümüz, gerekse bireysel olarak eczacıların katılımıyla yürütülen bir dizi görüşmelerde sorunlarımız detaylarıyla aktarılmıştır. SGK bürokratları, eczacı milletvekilleri ve en son yaklaşık 200 meslektaşımız önünde Çalışma Bakanı Sayın Süleyman Soylu taleplerimizde haklı olduğumuzu bizlere beyan etmiştir.

Aynı toplantıda, Sayın Çalışma Bakanı, taleplerimizin Ekonomi Koordinasyon Kurulu tarafından bütçe açısından değerlendirilerek onaylanması gerektiğini ifade etmiştir.

Türkiye’de eczanelerin yüzde 54’ü yoksulluk sınırının altında bir gelirle ve neredeyse tamamı kredi-borç sarmalı ile ayakta kalmaya çalışmaktadır. Bu verilerin gerçekliği, yapılan sunumlarla Çalışma Bakanlığı’nın ve Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nun onayı ve bilgisindedir.

13 BİN ECZANE BATMA NOKTASINDA

Eczacılar olarak ekonomik iyileştirme talebimiz tarafımıza bağışlanacak bir lütuf değildir. Bu talebi, 2005 yılından bu yana Sağlıkta Dönüşüm Politikalarını hiçbir tedbir almadan, eczacıları ekonomik çıkmaza sürükleyerek uygulayan siyasilerin eczacılara borcu olarak görmekteyiz.

* 3-5 işadamının bir kalemde silinen vergi borcu 3 milyar TL iken,
* Makam otolarına “çerez parası” diye adlandırılan 3 milyar TL harcanabilirken,
* 3. Havalimanı ihalesinde yapılan yanlış kot hesabı için 4.5 milyar avro zarar karşılanabilirken,
* SGK'nın tahsil etmediği prim alacağı 5 milyar TL iken,

80 milyon sigortalıya sunulacak ilaç hizmetinin sağlıklı yürümesi ve 24.500 eczanenin 71.000 çalışanıyla ayakta kalabilmesi adına istenen iyileştirme talebi için, Ekonomi Koordinasyon Kurulu’ndaki Bakanlarımızın bütçeyi bahane etme lüksleri yoktur.

31 Mart’ta eczaneler ile SGK arasındaki protokol sona erecektir. Sağlıkta Dönüşüm Projesi’nin hayata geçmesinden itibaren,

* İlaç fiyatları 572 kez düşmüş,
* Eczane raflarından bedelsiz kamulaştırma yapılmış,
* Eczanelerin geliri her gün azalırken, artan masraflar karşısında eczacı kaderine terk edilmiştir.

Eczacılar olarak bizler, sağlık zincirinin en önemli halkasıyız. Halkımıza, ülkemizin en uzak köyünde, mahallesinde, can güvenliğimiz olmaksızın 24 saat ilaç hizmeti sunan bir meslek grubuyuz. Bizler, 13.000 eczane batma noktasındayken, taleplerimizin karşılanmadığı bir sözleşmeyi imzalamayacağız.

‘KAOS’UN SORUMLUSU BİZLER DEĞİLİZ

Konfora, kıyağa hesapsız bütçe açılırken, sağlıktan ve emeğimiz üzerinden tasarrufa ikna olmayacağız. İlacın yasal sahibi ve uzmanı eczacılardır. Yetkililerin sorumsuzluğuna tek bir meslektaşımızı bile feda etmeyeceğiz. 31 Mart’tan sonra ilaç hizmetinde yaşanacak kaosun da sorumlusu bizler olmayacağız.”

BAKAN SOYLU’DAN CEVAP

Çalışma Bakanı Süleyman Soylu, eczanelerle yaşanan ilaç protokol krizine ilişkin açıklamalarda bulunarak, ‘Makul bir şekilde sonuçlanmasını istiyoruz’ dedi.