Ekonominin dümeni Şimşek’te

Nurettin Cankli’nin de Başbakan Yardımcısı olarak seçilmesiyle Mehmet Şimşek’in ekonominin dümenindeki pozisyonu muğlak bir hale gelmişti. Piyasa Şimşek’i her ne kadar paranın patronu olarak görse de Canikli ile rolleri bölüşecekleri düşünülüyordu. Fakat beklenen olmadı Mehmet Şimşek başta Merkez Bankası ve Hazine olmak üzere ekonominin önemli kurumlarından sorumlu Başbakan Yardımcısı seçildi.

Ekonominin dümeni Şimşek’te

Başbakan Binali Yıldırım'ın Mehmet Şimşek'i kabineye almasıyla ‘oh' çeken piyasalar eski Gümrük Bakanı Nurettin Canikli'nin de hükümete girmesiyle ikili arasında nasıl bir görev dağılımı olacağını merak etmeye başlamıştı.

Ekonomi kulislerinde ikilinin ekonomi yönetimini beraber üstleneceği konuşulurken Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş akşam saatlerinde yaptığı açıklamada Mehmet Şimşek'in de sorumlu olduğu alanları açıkladı. Buna göre Şimşek Merkez Bankası başta olmak üzere Hazine Müsteşarlığı Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Türkiye Kalkınma Bankası'ndan sorumlu olacak.

Eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli'nin görevi ise, TBMM ile ilişkiler, reformların ve yatırımların koordinasyonu, izlenmesi ve iyileştirilmesi olarak belirlendi.

6 KURUŞ DÜŞÜRMÜŞTÜ

Mehmet Şimşek'in isminin dün açıklanmasıyla 3 liranın üzerindeki dolar 2,94 seviyelerine kadar gerilemişti. Dolar bugün TL karşısında 2.93'e kadar indi.

 

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...