Sözcü Plus Giriş

Elektrikli otomobiller için AB’ye 50 nükleer santral daha gerek

Doğaya atık bırakmadığı için çevre dostu olarak gösterilen elektrikli otomobiller için uzmanlar başka bir tehlikeye işaret ediyor. Uzmanlar bu araçlara elektrik üretmek için Avrupa'da en az 50 nükleer santrale daha ihtiyaç duyulduğunu ifade ediyor.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 11:45, 28/09/2016
Elektrikli otomobiller için AB’ye 50 nükleer santral daha gerek

Elektrikli otomobiller hızla yollardaki yerini almaya devam ediyor. Birçok otomotiv firmasının yöneldiği elektrikli motor teknolojisinin çevereye zararı, fosil yakıt kullanan motorlara göre yok denecek kadar az olduğu belirtiliyor. Elektrikli motorların, otomobillerden havaya karışan karbondioksit salımınını minimuma indireceği savunuluyor. Ancak uzmanlar elektrikli motorların başka bir yönüne dikkat çekiyor.

50 GÜÇ SANTRALİ

Financial Times’in haberine göre, şu anda Avrupa yollarında elektirkli motorla çalışan otomobil sayısının yüzde 0.15 olduğu ifade edilirken bu oranın 2015 yılında yüzde 80’e çıkması öngörülüyor. Bunun 150 GigaWatt’lık ekstra bir elektrik tüketimi anlamına geldiğini ifade eden uzmanlar, bu tüketimi karşılamak için Birleşik Krallık’ta yapımı süren 3.2 GW’lık Hickney Point Nükleer Santralinin kapasitesinde çalışacak en az 50 güç santrali daha inşa edilmesi gerektiğini söylüyor. Nükleer santralleri kapatmayı tartışan AB’ye 50 santralin daha inşa edilmesi beraberinde birçok tartışmaları da getirecek gibi.

KÖMÜRLE ELEKTRİK ÜRETEN ÜLKELER

Bu durumun doğaya en çok zarar veren yakıt olan kömürle elektrik üreten Polonya gibi ülkeler için daha fazla kömür santrali anlamına geldiğini ve tam bir çevre felaketine yol açacağı tahmin ediliyor. Avrupa Çevre Ajansı Araştırma Proje Müdürü Magdalena Jóźwicka, elektrikli arabaların birçok yararının olduğunu ama soru işaretlerini de beraberinde getirdiğini belirtti. Jóźwicka “Açıkça yararları var ancak beraberinde bazı riskleri de taşıyor” dedi.

AB’DE ELEKTRİK ÜRETİMİ

Avrupa Birliği, 1990 yılından bu yana rüzgar ve güneş enerjisinden elektrik üretmek için birçok yatırımlarda bulundu. 2014 yılı verilerine göre,  bu ‘temiz enerji’ olarak adlandırılan yöntemlerden Avrupa elektriğinin yüzde 25’i karşılanıyor. Nükleer santrallerde bu oran yüzde 27 ancak kömür, doğal gaz gibi yakıtlardan elektrik üretme olanı yüzde 48’i buluyor. Yapılan bir araştırma “AB elektriği sadece kömürden üretilseydi, elektrikli otomobiller çevreyi petrolle çalışan araçlardan daha çok kirletirdi” sonuçlarını ortaya koyuyor.