Emekli olmak isteyenlerin şehir efsanesi bitti

Emekli olacak vatandaşların "Fazla prim ödemelerinde maaş düşük olur mu" sorusu cevabını buldu!

Emekli olmak isteyenlerin şehir efsanesi bitti

Yazarımız Sezgin Özcan, emeklilerin yıllardır aklını kurcalayan çok önemli bir soruna ışık tuttu. Bir okurun “7000 gün üstü prim ödemelerinde maaş düşük oluyor mu?” sorusuna böyle bir kural olmadığını ancak ilave ödenecek her bir 360 günlük prim için aylık bağlama oranının artacağını belirtti. İşte Sezgin Özcan’ın yazısı:

3 Mart 1970 doğumluyum. 1 Mart 1989 sigorta başlangıcım. Şu an 6979 prim günüm var ve halen çalışmaktayım. 7000 gün üstü ödemelerde maaş düşük oluyor mu? Prim ödemeye devam edebilir miyim, emeklilik tarihim ne olur? Raşit Şanver

7000 günün üzerinde prim ödemelerinin emekli aylığını düşüreceğine ilişkin genel bir kural yok. İlave olarak ödenecek her bir 360 günlük prim ödemesi aylık bağlama oranını 1,5-2 puan artırır. Ancak ortalama prime esas kazanç tutarının emekli aylığına etkisi, prim gün sayısının etkisinden daha fazla. Bu nedenle de 1 Ekim 2008 sonrası dönemde düşük kazanç üzerinden ödenen prim gün sayısı arttıkça emekli aylığında az da olsa düşüş meydana gelmektedir. 51 yaşınızı dolduracağınız 3 Mart 2021'de emekli olmaya hak kazanırsınız.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİK HİZMETLERİNİN İŞVEREN TARAFINDAN YÖNETİLMESİ

Biz, toplamda 9 çalışanı olan site yönetimiyiz. 1 Temmuz'da başlayacak olan iş sağlığı ve güvenliği uzmanı çalıştırma yükümlülüğünü AÖF'den iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yürütümüne ilişkin işveren veya işveren vekili eğitimi tamamlama belgesi alarak çözmeyi düşünüyoruz. Fakat işyeri hekimi bulundurma konusunda zorunluluğumuzun ne olduğunu bilemedik. Bu konularla ilgili köşenizden yayımlayacağınız bir yazı ile biz ve bizim gibi yönetimleri aydınlatırsanız seviniriz. Hülya Ayhan

10'dan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyeri işverenleri veya işveren vekili tarafından Bakanlıkça ilan edilen eğitimleri tamamlamak şartıyla işe giriş ve periyodik muayeneler ile tetkikler hariç iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütebilecekler.
Buna göre, gerekli eğitimleri tamamlayan yönetici, iş sağlığı ve güvenliği mevzuatında iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimine verilen görevleri, işe giriş ve periyodik muayeneler ile tetkikler hariç olmak üzere yürütebilir. Yani işyeri hekimi istihdam etmek veya bu hizmeti dışarıdan almak zorunda değilsiniz. Ancak işe giriş ve periyodik muayeneler ile tetkik hizmetlerini, işyeri hekimlerinden, kamu sağlık hizmet sunucuları veya aile hekimlerinden almanız gerekiyor. Detaylı açıklamayı 29.06.2015 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan İşyerlerinde İşveren veya İşveren Vekili Tarafından Yürütülecek İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerine İlişkin Yönetmelik'ten edinebilirsiniz.

PEŞİN ALINAN DUL AYLIĞI GERİ ALINIR MI?

Annem Bağ-Kur'dan dul maaşı alıyordu. 25 Mart 2016 tarihinde maaşını çektik ve 27 Mart 2016 tarihinde vefat etti. Biz varisleri olarak bu çekilen parayı SGK'ya ödeyecek miyiz yoksa ölmeden önce çekilen maaş kullanılabilir mi?  A. İhsan Kocabaş

Sigortalı veya hak sahiplerine bağlanan gelir ve aylıklar, SGK'ca belirlenen dönem ve tarihlerde her ay peşin olarak ödenmektedir. Ölüm halinde, ölüm tarihine ait ödeme döneminde peşin ödenen gelir ve aylıklar geri alınmaz. Annenizin vefat tarihinden önce bankaya yatmış olan ve vefat tarihinden önce çekilen dul aylığı, annenizin Mart-Nisan ödeme dönemine ilişkin hak ettiği aylığı olduğundan, geri ödenmesi gerekmiyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...