Emekli’nin huzuru için yılda 125 milyar euro şart

Türkiye’de 2017 ile 2057 yılları arasında emekli olacak nüfusun var olan hayat standartlarını emeklilik dönemlerinde de devam ettirebilmeleri için her yıl 125.2 milyar Euro ek tasarruf yapması gerekiyor. Bu tasarruf açığı Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYH) yüzde 19’una denk geliyor. Türkiye emeklilikdöneminde tasarruf açığında beşinci sırada ancak, GSYİH ile kıyaslandığında açığı en fazla olan ülke konumunda.

Emekli’nin huzuru için yılda 125 milyar euro şart

Türkiye'yi yüzde 17'lik oranla İspanya, yüzde 15 ile Almanya takip ediyor. Aviva'nın Deloitte işbirliği ile hazırladığı ve Avrupa'nın seçilmiş 9 ülkesinde gerçekleştirdiği ‘Emeklilik Dönemi Tasarruf Açığı' araştırmasının sonuçları dün açıklandı. Araştırma, sonuçlarına göre, her bireyin yılda 3 bin 200, ayda ise 266 Euro ek tasarruf yapması gerekiyor.

Avivasa Emeklilik ve Hayat CEO'su Meral Eredenek Kurdaş, Türkiye'nin de diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi giderek yaşlandığını belirterek “Bu gerçek açığın daha da artacağına işaret ediyor” dedi.

BES'E İŞVEREN KATKISI ŞART

Düşük istihdam oranının özellikle Türkiye için emeklilik tasarruf açığını olumsuz etkileyen başlıca faktörler arasında yer aldığını belirten Kurdaş, “Araştırma sonuçlarına göre 15-64 yaş grubundaki AB nüfusunun
yüzde 66'sı, Türkiye nüfusunun ise yüzde 50'si istihdam ediliyor.

Bu oran erkeklerde AB'de yüzde 71, Türkiye'de ise yüzde 70. Kadınlarda ise fark bir hayli açılıyor. AB'deki kadınların yüzde 60'ı, Türkiye'deki kadınların ise sadece yüzde 30'u istihdam ediliyor” diye konuştu.

Ocakta başlayacak BES'e otomatik katılımın önemine de değinen Kurdaş, “Otomatik BES'e katılıma işveren katkısı da getirilmeliydi. Dünyada sistem böyle başladı” dedi.

EN BÜYÜK RAKİP GAYRİMENKUL

Bireysel Emeklilik Sistemi'nin (BES) en büyük rakibinin gayrimenkul yatırımları olduğunu ifade eden Avivasa Emeklilik ve Hayat CEO'su Meral Eredenek Kurdaş, araştırma sonuçlarının gayrimenkul alımı ve benzeri yatırımların tasarruf açığını kapatmada yeterli olmadığını ortaya koyduğuna dikkat çekti. Kurdaş, şunları söyledi: “Emeklilik yaşını 5-10 yaş artırmak bile açığı sırasıyla yüzde 25 ya da yüzde 50 kadar düşürebiliyor. Emeklilik maaşını yüzde 10 artırmak tasarruf açığında sadece yüzde 25'lik bir düşüşe neden oluyor.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...