Esnafa aidat müjdesi

Esnaf ve sanatkarın kayıt ücreti ve yıllık aidatı artmayacak.

Esnafa aidat müjdesi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, asgari ücretin 2016 yılı için aylık brüt 1.647 liraya çıkması ile esnaf ve sanatkarın kayıt ücreti ve yıllık aidatların artmasını önlemek için karar aldıklarını belirtti.

Foto: Cihan – Bendevi Palandöken

Palandöken yazılı açıklamasında, “Asgari ücrette yapılan yaklaşık yüzde 30'luk artış, esnaf ve sanatkarlarımızın kayıt ücreti ve yıllık aidatlarına da yansıdığından, bu durumun onları ekonomik açıdan zor durumda bırakacağı düşüncesiyle; esnaf ve sanatkarlarımızın üzerindeki yükü daha fazla artırmamak amacıyla, 2015 yılı için uygulanan kayıt ücreti ve yıllık aidat tarifesinin 31/12/2016 tarihine kadar değiştirilmeden aynen devam ettirilmesi kararını aldık.” dedi.

Alınan karar sonrası gerekli yönetmelik değişikliğini yaparak esnaf ve sanatkarımızın yükünün hafiflemesini sağladıklarını söyleyen Palandöken, “Uygulama kararımızla aynı doğrultuda 06.01.2016 tarih 29585 sayılı Resmi Gazete 'de “Esnaf ve Sanatkarların Ödeyecekleri Kayıt Ücreti ve Yıllık Aidat Hakkında Yönetmelikte” değişiklik yapılarak, yayımlanmıştır. Böylece esnaf ve sanatkarımız kayıt ücreti ve yıllık aidat artışından etkilenmemesi sağlanmıştır.” diye konuştu.

Esnafın yükünün daha da artmaması için her türlü girişimde bulunduklarını açıklayan Palandöken, “Kayıt ücreti ve yıllık aidat 3 büyükşehirde 318 TL, diğer illerimizde 191 TL, diğer gruplarda 165 TL olarak tahsil edilecektir.” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...