Sözcü Plus Giriş
GALERİ Ev alırken dikkat edilmesi gereken 10 altın kural 22 Ekim 2016 11:42
1 Bir ev almak istiyorsunuz ancak tam olarak işlerin nasıl ilerleyeceğini bilmiyorsunuz. Konutedinme hayalinizin hüsranla sonuçlanmaması için aşağıda yer alan maddelere dikkatetmenizi tavsiye ediyoruz.

İşte ev alırken dikkat etkeniz gereken 10 altın değerinde tüyo! (Hesapkurdu)
2 1 - Kredi Notunuzu Kontrol Edin

Bu kredi kullanarak konut almayı düşünenlerin atması gereken ilk adım olmalıdır. Çünkükötü bir kredi notu, konut kredisinin ret olmasının en yaygın nedenidir ve kredi içinbaşvurmadan önce mutlaka kontrol edilmelidir. İyi bir kredi notunuzun olması, bankatarafından yeşil ışık anlamına gelir. Bunun için düzenli ödemeler yaparak kredi notunuzu iyiseviyede tutmak her zaman önemlidir.
3 2 – Verebileceğiniz Peşinatı Hesaplayın

Kredi notunuzu kontrol ettikten sonra peşinat için verebileceğiniz miktarı hesaplamalısınız.Çünkü, bankalar alacağınız evin ekspertiz değerinin %80’ini size sağlıyor. Geriye kalan%20’lik kısmı ise sizin peşinat olarak temin etmeniz gerekiyor. Böyle bir durumda, yeterincebirikiminiz yoksa peşinat biriktirmek ya da bulmak için beklemeniz gerektiği anlamına gelir. 
4 3 - Acil Durumlar İçin Hazır mısınız?

Heyecan içinde yeni alacağınız evi düşünüyorsunuz. Ancak, bu aşamada kredi taksitleriniz ilebirlikte oluşacak bütçenizi de düşünmelisiniz. Acil durumlarda devreye girecek maddi birhazırlığınız var mı? Bu tür riskli durumları düşünerek, bütçenizi sarsmayacak ve sizi zorduruma sokmayacak bir ev almak yararınıza olacaktır.
5 4 - Sherlock Holmes Gibi Düşünün

Gördüğünüz her eve âşık olmayın. Hissettiğiniz tutku o evin doğru seçim olduğu anlamınagelmez. Evet demeden önce, mümkün olduğunca çok sayıda eve bakmak yararlı olacaktır.Eğer bir şey gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, ayrıntılı kontrol etmek gerekir.  “HepFransız pencereler hayal ederdim.” diye düşünmeniz, tek özelliği Fransız pencerelere sahipolmak olan bir evi satın almanızı sağlamamalı. Evin yapımında kullanılan malzemenin piyasagüvenilirliği, konutun bulunduğu bölge, evde oluşabilecek mevcut bakım masrafları gibiölçütler ev alırken daha ön planda kontrol etmeniz gereken özellikler olmalı. 
6 5 - Kontrol Elinizde Olsun

Bir konut almadan önce bina ve ev hakkında iyi araştırma yapmalısınız. Öncelikle ev ile ilgilibütün evrakları satıcıdan isteyerek bir uzmana kontrol ettirmenizde fayda var. Depremedayanıklı mı? Tapusuyla ilgili herhangi bir sorun var mı? Bu sorulara yanıt bulmadanbelgelere imza atmayın. Evi almadan yaptığınız bu araştırmalar sonraki dönemlerdeyaşamanız muhtemel birçok soruna engel olacaktır. (Evi kredi ile almanız durumunda, tapuile ilgili araştırmaları sizin adınıza eksperler yapmaktadır.) 
7 6 - Kredi Faiz Oranlarını Karşılaştırın

Konut kredisi çekerek alacağınız bir ev için bankaların faiz oranlarına ve çıkacak diğermasraflara göz atmanız yararlı olacaktır. Bu konuda karşılaştırma siteleri, size iyi bir yolgösterici olacaktır. Tüm bankaların faiz oranlarını ve toplam geri ödemelerini karşılaştırarak,size en uygun bankayı bulabilirsiniz. Karşılaştırma yapmadan banka seçimi yaptığınıztakdirde, belki düşük taksit ödediğinizi düşüneceksiniz ancak ödeyeceğiniz masraflar ya datoplam geri ödemeniz, yüksek olsa dahi bu durumdan haberdar olamadığınız için zararedebilirsiniz.
8 7 – Alacağınız Evde Kiracı Varsa

Alacağınız konutta bir kiracı oturuyorsa, yapılan kira kontratını inceleyin. Kiracı tahliyetaahhüdü vermiş ise tahliye taahhüdündeki tarih ile kontrat tarihini karşılaştırın. Evialdığınızda kendiniz oturacaksanız, kiracıyı noter kanalıyla bilgilendirerek 2 ay içinde daireyiboşaltmasını isteyin. Eğer kiracı konutta oturmaya devam edecekse, mevcut kontratıyenileyin. 
9 8 – Yasal İzinleri Kontrol Edin

Konutun kat irtifakının, iskânın, yani yapı kullanım izninin alınıp alınmadığını kontrol edin.Alacağınız konut aile konutu ise eş muvafakatnamesi mutlaka alınmış olmalı. Alınmamasıhalinde ileride açılacak tapu iptal davasında tapu devredilse bile tapu iptaliyle karşı karşıyakalınması söz konusudur.
10 9 – Ev Satış Değerinin Doğru Gösterildiğinden Emin Olun

Tapu işlemleri için konutu alacağınız değer üzerinden beyan etmelisiniz. Tapu harcı ödemesi,beyan edilen satış bedeline göre yapıldığı için tapu işlemi sırasında düşük bir bedel beyanederseniz, daha düşük tapu harcı ödersiniz. Hâlbuki bu konu Gelir İdaresi Başkanlığıtarafından yakın takip edildiği için, hem alıcıya hem de satıcıya geriye dönük önemli cezalarkesilebilmektedir. 
11 10 – Evi Satın Aldığınız Kişiyle İrtibatta Kalın

Emlakçı ya da müteahhit, evi kimden aldıysanız onun ile teması ödemeyi yaptıktan sonra dadevam ettirin. Zamanında arama yapmanız, yeni bir projeden ev aldıysanız inşaat ilerlemesihakkında bilgilerinizin güncel olmasını sağlayacaktır. Eğer eviniz inşaat halinde ise ara arainşaatı ziyaret edin. Eğer bir şeyler yanlış gidiyorsa, bu durumu diğer alıcılar veya yenikomşularınız ile paylaşın.
12
13