Sözcü Plus Giriş

Fed’in Nisan ayında yaptığı toplantı tutanaklarına göre banka yetkilileri, ABD ekonomisinin Haziran ayında bir faiz artışı için daha hazır olabileceğine inanıyor.

Komitenin 26-27 Nisan’da gerçekleştirdiği toplantıda birçok katılımcı ekonominin ikinci çeyrekte toparlandığına dair sinyaller ve istihdam ile enflasyonun güçlendiğini görmek istediklerini belirtti.

Tutanaklarda, “O zaman komitenin Haziran ayında faizleri artırması uygun olur” dedi.

Haziran ayında faizleri artırma ihtimalinin masada olması, Fed’in yeniden para politikasını sıkılaştırmaya, Wall Street’in tahmin ettiğinden daha yakın olabileceğini gösteriyor.

CME Group’a göre Çarşamba akşamı açıklanan tutanaklar öncesinde yatırımcılar Haziran ayında bir faiz artışına yüzde 19 ihtimal verirken, bu oran tutanakların ardından yüzde 34’e çıktı.

Tutanaklara göre son dönemlerde açıklanan veriler, politika yapıcıların enflasyonun yüzde 2’lik hedefe doğru ilerlediği konusunda daha çok güven duymalarını sağlarken, küresel ekonomik yavaşlamaya dair endişeler daha az dile getiriliyor.

Bazı politika yapıcılar ise yılın ilk çeyreğinde yüzde 0.5 büyüyerek iki yılın en düşük oranına gerileyen ABD ekonomisinin yavaşladığına dair endişelerini dile getirdi.

Fed geçtiğimiz ay yaptığı toplantıda gecelik faiz oranını değiştirmeyerek yüzde 0.25 ile yüzde 0.5 arasında tutmuştu.