Fed sonrası dolarda son durum! Dolar ne kadar oldu? 28 Ocak 2016

ABD Merkez Bankası Fed'in kritik faiz kararı sonrası dolar 3 liranın altında seyrediyor.

Fed sonrası dolarda son durum! Dolar ne kadar oldu? 28 Ocak 2016

ABD Merkez Bankası (Fed) Ocak ayı toplantısında beklendiği üzere faizleri değiştirmeyerek Mart ayında olası bir artırımı da tamamen ortadan kaldırmazken, piyasalar bundan sonra petrol fiyatları, Çin’den gelecek veriler ve Japon Merkez Bankası’nın faiz toplantısı ardından yapacağı açıklamaları izleyecek.

Foto: Depophotos

Fed iki gün süren toplantısının ardından dün yaptığı açıklamada faizleri değiştirmezken, küresel piyasaları “yakından takip ettiğini” söyleyerek, borsalardaki satışları göz önüne aldığı fakat bu yıl parasal sıkılaşmaya gitme planlarını terk etmeye henüz hazır olmadığı sinyalini verdi.

ABD ve küresel borsalarda bir ay süren borsa kayıplarının küresel ekonomide yavaşlama olabileceği ve bunun ABD ekonomisi üzerinde etkisini gösterebileceği endişelerini ortaya çıkarmasından dolayı Fed’in bu kararı geniş bir kitle tarafından bekleniyordu.

Fed politika yapıcıları kademeli faiz artışlarına rağmen ekonominin ılımlı bir büyüme ve istihdam piyasasının da güçlenme eğilimini sürdürdüğünü söyleyerek, Mart ayında bir faiz artışının tamamen ihtimal dışında olmadığı sinyalini verdi.

ING Bank Özel Bankacılık Stratejisti Pınar Uslu, “Açıklamada Mart’ta faiz artırım olasılığını yok eden bir ifadenin yer almaması, gelişmekte olan piyasalarda kalıcı bir toparlanma yaşanmasının önüne geçti. Nitekim açıklama sonrasındaki ilk hareketler geri verilerek, açıklama öncesi seviyelere geri dönüldü” dedi ve şöyle devam etti:

“Petrol fiyatlarındaki hareket ile piyasalardaki hareket arasındaki korelasyon çok yükseldi, dolayısıyla petrol fiyatlarını yakından izlemeye devam edeceğiz. Diğer yandan Çin verileri ve haberleri takip edilirken, yarınki toplantısında BoJ’un yapacağı açıklamalar merak ediliyor. Dolar/TL’nin henüz 3.00 seviyesinin hangi tarafında kalacağına dair kararsız olduğu görülüyor ancak petrol fiyatlarının bu sabah 32 dolar seviyesinin üzerinde olması küresel piyasalardaki risk algısı açısından nispeten olumlu sayılabilir. Buna bağlı olarak kurda gün içinde sınırlı gerileme görülebilecekse de belirsizliklerin korunuyor olması yüzünden kalıcı aşağı harekette zorlanabilir.”

Ham petrol fiyatları, Rusya’nın petroldeki küresel stok fazlasını kontrol edebilmek için Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ile işbirliği yapılabileceği ihtimalini değerlendirmesiyle yaklaşık yüzde 3 değer kazanmasının ardından bugün Asya işlemlerinde yüzde 1 düştü. Brent ham petrolünün varil fiyatı bir önceki seans yüzde 4.1 artarak 33.10 dolar olduktan sonra bugün 30 sent düşerek 32.80 dolara geriledi.

Dün en son 8 Ocak’ta gördüğü 2.9875 seviyesine kadar gerileyen ve saat 17:09’da 2.9972 seviyesinde olan dolar/TL , Fed sonrası 3.00 seviyesini aşsa da bu sabah saat 09:04’te 2.9955 seviyesinde işlem görüyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...