Fed’in açıklamaları belirleyici olacak

Bugün Fed’den faiz değişikliği kararı beklenmezken, yapılacak açıklamalar piyasalar için belirleyici olacak.

Fed’in açıklamaları belirleyici olacak

YURDAGÜL UYGUN / sozcu.com.tr

Dolar bugün 3 liranın altına inerken, piyasalar akşam Fed'den gelecek haberlere odaklandı. Fed'in faiz artırması beklenmiyor. Ancak yapılacak açıklamalar piyasalar için belirleyici olacak.

X Trade Brokers Menkul Değerler Yatırım Danışmanı Levent Mutlu da bugün gerçekleşecek Fed toplantısından herhangi bir faiz değişikliği kararı çıkmasını beklemediklerini belirterek, “Ancak kararla beraber yayımlanacak olan açıklama metnindeki ifadeler, önümüzdeki süreç açısından belirleyici olacak” dedi.

Aralık ayındaki faiz artırımı sonrası Başkan Janet Yellen’ın takındığı güvercin tavrı, bugün yayımlanacak metinde de görmeyi beklediklerini anlatan Mutlu, şöyle devam etti: “2015 yılı sonuna doğru bozulma gösteren veriler ABD ekonomisinin yavaşladığını işaret ediyor. Bugünkü açıklamada; gerileyen petrol fiyatları ve düşük enflasyon sorunundan bahsedilerek küresel belirsizliklere değinilmesi, FED’in faiz artırım süreci için belirsizlik yaratarak Dolar’ın küresel piyasalarda değer kaybetmesine sebep olabilir.”

2016 yılı içerisinde FED’in planladığı gibi 4 defa faiz artırımı gerçekleştirebileceğini, yavaşlayan büyüme sebebiyle düşünmediklerinin altını çizen Mutlu, “Beklentimizi en fazla 2 faiz artırımı gerçekleştirilebileceği yönünde korurken, ABD verilerinin olumsuz seyrinin devamı halinde Dolar’daki belirsizliklerin de arttırmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...