Sözcü Plus Giriş

Ürün eksikliği ve fırsatçılar bayramda İstanbul'da sebze fiyatlarını zıplattı. 9 günlük Kurban Bayramı tatili boyunca vatandaşın İstanbul'da olmaması pazarcıların yerlerini kiralamaları ve sebze akışının aksaması kentte domates salatalık ve maydanoz gibi ürünlerin fiyatını zıplattı.

İstanbul Meyve Sebze ve Komisyoncuları Derneği Başkanı Burhan Er'in verdiği bilgiye göre, bayram öncesi hal çıkışı 2.5 lira olan en kaliteli domatesin bayram süresi içinde 6-7 TL'ye, bayram öncesi hal çıkışı 1.5-1.8 TL arasında olan salatalık 3.5-4 TL'ye, bayram öncesi çıkışı 1 TL olan maydanoz ise bayram süresi boyunca vatandaşa 2 TL'den satıldı.

ÜRÜNLER KALİTESİZ

İstanbul'a ürün akışının tatil süresince gerçekleşmemesi nedeniyle tezgahlarda kalitesiz ürünlerin satılması dikkat çekti. Burhan Er, “Halk ne zaman pazara inmezse fiyatlar böyle yükseliyor. Biz bunu sürekli dile getiriyoruz. Bayram süresince süpermarketlerde çok büyük fiyat artışları gözlemledik” diye konuştu. Semt pazarcılarının da yanlış yaptığını belirten Er, “Bayrama bir iki gün kala pazarcılar köylerine gidiyor yerlerini işin ehli olmayan insanlara bırakıyorlar. Onlar da kısa sürede maksimum kâr elde etmeye çalışıyor. Aşırı fiyat artışları oluyor” şeklinde konuştu.

30 MİLYON LİRALIK DOMATES İHRACI

Isparta'nın Deregümü Köyü'nde yılda ortalama 25 bin ton örtü altı domates üretimi yapılıyor. Kent ekonomisine yıllık 30 milyon TL girdi sağlayan Deregümü domatesi, Almanya, Bulgaristan ve Romanya'ya ihraç ediliyor. Deregümü Muhtarı ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Osman Katırcı, yılda ortalama 25 bin ton domates üretilen
ve kent ekonomisine 30 milyon TL'lik girdi sağlanan bölgedeki örtü altı üretimin her geçen yıl arttığını söyledi.

Bu yıl kurulanlarla birlikte Deregümü Köyü'nde 2 bin dönümde domates üretildiğini aktaran Katırcı, geçen yıllarda uygulanmaya başlanan domates borsası sisteminin tuttuğunu vurguladı.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more