Fitch: TCMB’nin kredibilitesi zayıflıyor

Fitch, "TCMB'nin para politikasının normalleştirmede gecikmesi politika kredibilitesinde zayıflığı gösteriyor" değerlendirmesinde bulundu.

Fitch: TCMB’nin kredibilitesi zayıflıyor

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, TCMB’nin global para politikası normalleşmesi için yol haritasını ertelemesinin ekonomi politikasının tutarlılığı ve kredibilitesinde zayıflığı ön plana çıkardığını bildirdi. Bununla birlikte Fitch, Eylül ayındaki son gözden geçirmeden bu yana Türkiye’nin önemli göstergelerinde iyileşme olduğunu da vurguladı.

TCMB’nin Salı günü yapılan PPK sonrasındaki açıklamasında “para politikası basitleştirme adıkları”nın ne zaman başlayacağı konusunda işaret vermediğini belirten Fitch, 22 Aralık toplantısında bu adımların Ocak ayında başlanılacağına işaret edildiğine dikkat çekti.

TCMB’nin yol haritasının ilk açıkladığı Ağustos ayında hayata geçirilmesi zamanlamasının belirsiz olduğunu hatırlatan Fitch, ancak Salı günkü PPK açıklaması sonrasında şu anda bu zamanlamanın daha belirsiz hale geldiğini savundu. Fitch, “Para politikasında tutarlılığı ve öngörülebilirliği iyileştirebilecek şekilde daha basit, daha Ortodoks bir çerçeveye dönülmesin konusunda zamanla şimdi daha az net. Dönüşüm TCMB Başkanı’nın görev dönemi sona erdikten sonra başlayacağı gibi görünüyor” ifadelerini kullandı.

Daha basit bir para politikası çerçevesinin otoritelerin dış kırılganlıklara karşı koyma kapasitelerini artıracağını savunan Fitch, “Bu Türkiye’nin ülke kredi profilinin önemli bir öğesi olmaya devam ediyor, bununla birlikte Eylül ayındaki son not gözden geçirmemizden bu yana önemli göstergelerde iyişeşme var” değerlendirmesini yaptı.

Güçlü ve güvenilir mali politikanın, Türkiye’nin BBB-/Durağan kredi notu için önemli bir destek olduğunu ifade eden Fitch, seçimler öncesi veriler sözlerin yasata geçirilmesinin maliyetinin GSYH’nın yüzde 1,4’ü oranında olduğunu hatırlattı. Fitch, bu maliyetin mali disiplin ve 2017, 2018 için yüzde 5 olan iddialı büyüme projeksiyonları çerçevesinde borç/GSYH oranında öngörülen düşüşe konularında kuşkuları gündeme getirdiğini ifade etti.

Fitch ayrıca, orta vadeli programda yer alan yapısal reform tedbirlerinin büyümeyi artırabileceğini ve yapısal kırılganlıkları azaltabileceğini, ancak bu reform tedbirlerinin çoğunun yeni olmadığını ve uygulamaya geçirilmelerinin zorluğunu geçmişte kanıtlandığını vurguladı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...