Fitch: TCMB’nin söyledikleriyle yaptıkları farklı

Fitch Ülke Notları Direktörü Gamble “TCMB'nin söylemi ile eylemi arasında fark var” dedi.

Fitch: TCMB’nin söyledikleriyle yaptıkları farklı

Fitch Kıdemli Ülke Notları Direktörü Paul Gamble Merkez Bankası’nın söyledikleri ile yaptıkları arasında fark olduğunu, bundan da endişe duyduklarını belirtti.

BusinessHT'nin haberine göre, Fitch Ülke Notları Kıdemli Direktörü Paul Gamble Merkez Bankası’nın söyledikleri ile yaptıkları arasında fark olduğunu, bundan da endişe duyduklarını belirtti. Gamble Merkez Bankası’nın politikaları üzerinde nelerin etkili olduğunun da net olmadığını söyledi.

Gamble, “Yol haritasına baktığımızda Fed faizleri artırmaya başladığında Merkez Bankası normalleşmeye başlayacağını söylemişti. Banka, yapacağını söylediği şeyi yapmadı. Her toplantıda farklı şeyler açıklanıyor. Bu da bizim endişelerimizi artırıyor” diye konuştu.

Merkez Bankası başkanının değişmesine yaklaştıkça Merkez Bankası’nın daha ihtiyatlı olduğuna dikkat çeken Gamble, Merkez Bankası’nın kompleks bir çerçeveye sahip olduğunu ve bu çerçevenin sadeleşmesi gerektiğini belirtti.

TCMB için iletişimini netleştirmenin bundan sonra daha önemli olacağını söyleyen Gamble enflasyonun da yüzde 8-9 bandında dolaşacağını, yüzde 10’a ulaşmasının da muhtemel olduğunu söyledi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...