Sözcü Plus Giriş

Global bankaların riskleri artıyor!

Moody's, "Global bankaların düşük petrol fiyatları nedeniyle kredi riskleri artıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Güncellenme: 14:27, 25/02/2016
Global bankaların riskleri artıyor!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, petrol fiyatlarında derinleşen düşüşün global olarak bankalar üzerinde baskıyı yoğunlaştırdığını, özellikle de net petrol ihracatçısı ülkelerdeki bankaların kısa vadede kredi risklerine en açık bankalar olduğunu bildirdi.

Düşen petrol fiyatlarının global bankalar için ortaya çıkardığı kredi risklerine ilişkin yeni bir rapor yayınlayan Moody’s, orta vadede fiyatlarda toparlanmanın çok daha yavaş şekilde gerçekleşmesi yönünde önemli bir risk olduğunu belirtirken, fiyatların daha da düşmesi riski bulunduğunu da vurguladı.

Moody’s net petrol ihracatçısı ülkelerde bankalar için kredi risklerinin, düşük petrol fiyatlarının varlık kalitesi için kötüleşme potansiyelini artırmasına doğrudan veya dolaylı maruz kalma pozisyonlarına göre artacağını vurguladı. Düşük petrol fiyatlarının global banka karlarına ve borç ödeme yeterliliklerine etkilerinin genel olarak yönetilebilir göründüğünü belirten Moody’s, bununla birlikte düşük petrol fiyatlarının not verdiği bankaların bir kısmının kredibilitelerini test edebileceğini de ifade etti.

Moody’s yöneticisi Federico Drevon yaptığı değerlendirmede, “Petrol fiyatları için temel senaryomuzda fiyatların uzun süre düşük kalacağına inanıyoruz ve petrol ihracatçısı bölgede bankaların risklerin arttığını görmelerini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.