Gramı 25 liradan alıcı bulan safranın hasadı yapıldı

Karabük Valisi Mehmet Aktaş, dünyanın en pahalı bitkilerinden biri olan safranın hasadı törenine katıldı. Kozmetik, gıda ve ilaç endüstrisi gibi çok geniş sektörlerde kullanılan safranın gramı 25 liradan alıcı buluyor.

Gramı 25 liradan alıcı bulan safranın hasadı yapıldı

Karabük Valisi Mehmet Aktaş, Safranbolu’da safran ekiminin çok az düzeye indiğini anlatırken, “İlgili kamu birimlerinin de desteğiyle safran ekimini teşvik ediyoruz” dedi.

Vali Aktaş, beraberindeki protokol üyeleriyle birlikte ilçeye bağlı Yukarı Çiftlik Köyü’nde İsmail Yılmaz’ın hasat yaptığı 12 dönümlük safran tarlasında inceleme yaptı. Vali Aktaş daha sonra protokol üyeleriyle birlikte safran topladı. Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy’un, “Sayın Valim, şu anda yerden altın topluyorsunuz” demesi üzerine Vali Aktaş, “Belki de altından daha değerli” dedi. Vali Aktaş, safranın ekonomik değerinin çok yüksek olduğunu belirterek şöyle dedi:

SAFRAN EKİMİNE TEŞVİK

“Safranbolu ilçemize ismini veren çok önemli bir bitki. Ama yıllar içerisinde ekimi çok az seviyelere düşmüş maalesef. İsmini aldığı bir bitkinin en fazla Safranbolu’da yetiştirilmesi lazım. Son yıllarda ilgili kamu birimlerinin de desteğiyle safran ekimini teşvik ediyoruz. İşte bunun örnek uygulamalarından birini yapan İsmail beyi yürekten tebrik ediyoruz. Diğer çiftçilerimizin de İsmail beyi örnek alarak safranı ekmeye davet ediyoruz. Bizler kendilerine her türlü desteği vermeye hazırız.”

2

GRAMI 25 LİRA

Çiftçi İsmail Yılmaz, safran hasadının kar yağışına kadar devam edeceğini, 12 dönümlük tarlasından 6 kilogram ürün elde etmeyi planladığını söyledi. Karabük Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cemalettin Çataklı ise, gıda, kimya, ilaç, kozmetik sanayisinde kullanılan safranın gramının 25 liradan satıldığını belirterek, “İlçe genelinde toplam 40 dönümlük bir arazide 20 kilogram bir ürün bekliyoruz. İçindeki farklı kimyasallar dolayısıyla çeşitli hastalıklarda da kullanılıyor. Son zamanlarda özellikle kanserle ilgili faydalarından bahsedilmekte. Tabii bu tıp biliminin araştırması gereken bir konu. Safran üretimini bu sene genç çiftçi projesiyle destekledik ve 1.5 dönüm alanda da ekimi yapıldı. Ayrıca Özel İdare’nin soğan desteğiyle de safran üretimini gerçekleştirmeye çalışıyoruz” diye konuştu. Daha önce Safranbolu’da 40 dönümlük arazide 2013 yılında 25 kilo ürün elde edilmişti.

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...