Sözcü Plus Giriş

Halkbank’ın solo net kârı yüzde 5 artışla 2.32 milyar liraya çıktı

Halkbank’ın solo net kârı yüzde 5 artışla 2.32 milyar liraya çıktı

Güncellenme: 18:38, 24/02/2016
Halkbank’ın solo net kârı yüzde 5 artışla 2.32 milyar liraya çıktı

İstanbul, 24 Şubat (DHA) – Halkbank`ın 2015`te solo net kârı, bankanın ticari zararına karşılık, net ücret komisyon gelirleri ile net faiz gelirlerinin katkısıyla yüzde 5 artarak 2.32 milyar lira oldu. 

 

Bankanın Kamuyu Aydınlatma Platformu`na gönderdiği solo mali tablolara göre krediler ve alacakları da 2015 yılında yüzde 24.5 artarak 126.7 milyar liraya çıktı. Bankanın net ücret komisyon gelirleri de yüzde 17 artarak 1.2 milyar liraya, net faiz gelirleri de yaklaşık yüzde 11 artarak 5.66 milyar liraya yükseldi.

 

Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu da yaptığı açıklamada, “Bizim bankacılık anlayışımız, ekonomideki tüm üretken oyuncuların şevk ve verimliliğini artıracak bir hizmetler bütününü ifade ediyor. Bu kapsamda, Türkiye ekonomisine sadece sağladığımız finansmanla değil, 78 yıllık tecrübemizi reel sektöre açarak hizmet etmekten de büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

 

Mevduat dışı kaynaklarını artırdıkları 2015 yılında, aktif kalitesini koruyarak verimli bir dönem geçirdiklerini ifade eden Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu şunları söyledi:

 

"Üç çeyrek asrı geride bırakan tecrübemiz ve donanımlı kadrolarımızla Türkiye’nin geleceğine katkı sağlayacak yeni işbirlikleri geliştirdik. Bu kapsamda, Dünya Bankası ve Avrupa Yatırım Bankası ile imzaladığımız yeni protokollerle sağladığımız kaynakları da reel sektöre sunduğumuz ürünlere yenilerini eklemek için kullanacağız."

 

Türk bankacılık sektörünün büyük kapsamlı projelerin finansmanında tek başına elini taşın altına koyabilecek güce ulaştığını vurgulayan Taşkesenlioğlu, "Bankamız, gelecek dönemde de kurumsal bankacılık alanında ekonomik istikrarımızın baş aktörlerinden biri olmaya devam edecek ve stratejik hedefleriyle uyumlu sonuçlar elde etmeyi sürdürecektir" dedi.

 

Makedonya’nın 16 şehrinde şube sayısını 34’e yükselten Halkbank, geçtiğimiz yıl içinde Sırbistan`da faaliyet gösteren Cacanska Banka’nın da yüzde 76.76’sını satın aldı ve bankanın adını Halkbank A.D. Beograd olarak değiştirerek hizmet vermeye devam etti.

 

Bu satın almanın, şimdiden Sırbistan’daki Türk yatırımlarının artmasına ve piyasanın büyümesine önemli bir katkıda bulunduğunu belirten Taşkesenlioğlu, "Büyüme stratejimiz doğrultusunda gelecek dönemde güçlü bir bölge bankası olma hedefiyle Balkanlar`daki fırsatları değerlendirmeye ve yeni adımlar atmaya devam edeceğiz" dedi.

 

2015 yılsonu itibarıyla yurtiçinde 944 şubeye ulaşan Halkbank`ın 2016`da 40 yeni şube açma hedefi bulunuyor. 2016 yılında hem aktif büyümede hem de kredilerde yüzde 16’lık bir büyüme hedeflediklerini belirten Taşkesenlioğlu, "Kredi büyüme oranları içinde en yüksek performansı kurumsal tarafta sağlayacağız. Mevduat büyümemizin ise yüzde 17 seviyesinde gerçekleşeceğini öngörüyoruz" diye ekledi.

 

(lı)
DHA