Sözcü Plus Giriş

Hanedanlar parayı petrolden buluyor

Tayland Kralı Bhumibol Adulyadej geçen perşembe günü öldüğünde hemen bütün haberlerde “70 yıl ile en uzun süre tahtta kalan hükümdar” olarak geçti.

Engin ESEN
Güncellenme: 06:17, 20/10/2016
Hanedanlar parayı petrolden buluyor

Tayland Kralı Bhumibol Adulyadej geçen perşembe günü öldüğünde hemen bütün haberlerde “70 yıl ile en uzun süre tahtta kalan hükümdar” olarak geçti. Adulyadej'in bir özelliği ise ülkesinin ekonomisinin petrole dayanmamasına rağmen dünyanın en zengin hükümdarlarından biri olmasıydı. Finans dünyası dergisi Forbes'un dünyanın en zengin hükümdarları veya hanedan liderleri sıralamasının başında onun ismi vardı.
18 yaşında olduğu 1946 yılında tahta çıkan Adulyadej'in 30 milyar dolar civarında olduğu hesaplanan serveti, Tayland'ın yerli şirketlerindeki hisselerine dayanıyordu. Bunların başında, dünyanın en büyük çimento üreticisi ve 16.5 milyar dolarlık piyasa değeriyle dünyanın 622'nci büyük şirketi olan Siam Cement ile 17.5 milyar dolar piyasa değerine ve 76.4 milyar dolar toplam varlığa sahip olan Siam Commercial Bank da bulunuyor. Adulyadej'in ayrıca ülke genelindeki geniş arazileri üzerinde çok sayıda emlak yatırımı vardı.

2. ELİZABETH BİLMECESİ

Forbes'un listesinin başında bulunan Adulyadej, hanedanlardan haberler veren Alamanch de Saxe Gotha internet sitesinin sıralamasında ise ancak 4'üncü sırada yer bulabildi. İnternet sitesinde, Forbes'un hesaplamaları eleştirilerek, İngiliz Milletler Topluluğu'na bağlı 16 ülkenin kraliçesi unvanını taşıyan 2. Elizabeth'in yalnızca 450 milyon dolar mal varlığına sahip olduğunun belirtildiğine işaret edildi. Bu hesaplamada hanedanın kullanımında olan birçok sarayın, arazinin ve mücevherlerin “kamu malı” sayılmasına karşın, esasen siyasi yetkileri kısıtlanmış olan hükümdara ait oldukları savunuldu.
Sıralamadakilerin yarısından çoğunu, petrol gelirlerine dayanan ülkelerin hükümdarları oluşturdu. Suudi Arabistan'ın başını çektiği bu gruba, Birleşik Arap Emirlikleri'ni oluşturan Abu Dabi ve Dubai emirlikleri ile Basra Körfezi bölgesindeki Kuveyt, Katar, Umman ve Bahreyn eklendi.
Fas Kralı 6. Muhammed ise ülkesinin madencilik, tarım, imalat ve turizm sektörlerindeki yatırımlarıyla listeye girdi.
Avrupalı hanedanlar içinde, Hollanda'nın petrol devi Shell'in yaklaşık dörtte birini kontrol eden hanedanın lideri Kral Willem-Alexander ön plana çıktı. Onu, bankacılık ve emlak sektörlerinde dev yatırımları bulunan prensler 2. Hans Adam ve Prens Albert ile Lüksemburg Büyük Dükü Henri izledi.

2