Her üç biletten 1’i iptal

Ramazan Bayramı ile nefes alan turizm sektörüne, 15 Temmuz olayı darbe vurdu. Hükümetin aldığı karar sonrası kamu kurumlarında izinler iptal edildi, memurlar da önceden aldıkları seyahat biletlerini değiştirmek ya da iade etmek için sıraya girdi. İade bilet oranı yüzde 35’e çıktı, her üç kişiden biri biletini iptal etti.

Her üç biletten 1’i iptal

Hükumetin aldığı karar sonrası kamu çalışanı izinleri iptal olduğu için biletlerini iptal ve iade ettirmek üzere seyahat acentaları, THY, özel havayolları, otobüs firmaları, Deniz yolları ve  ve TCDD’ye başvurdu. Her 3 biletten 1'inin iptal olduğunu belirten Biletall Genel Müdürü Yaşar Çelik, “Özel şirket çalışanlarından da bu yönde talep gelmesi nedeniyle iptal ve iade oranı yüzde 35'e kadar yükseltti” dedi.

YÜZDE 50 DÜŞÜŞ VAR

Kamuda izinler iptal edilince tatilde olanlar biletlerini cezasız değiştirirken, tatil planı yapan çalışanlar da aldıkları biletleri iptal etmek için firmalara başvuruda bulundu. Özel şirket çalışanları ve yabancı turistin de seyahatlerini askıya almasıyla iç turizmde yüzde 50'den fazla düşüş yaşandı. Ülkemize gelen turist sayısında ise yaklaşık yüzde 70 düşüş yaşanıyor.

Otobüs ve uçak biletlerinin online satışını gerçekleştiren Biletall.com CEO'su Çelik, “Normal zamanda yüzde 5 ile 10 arasında değişen iadeler, bir anda yüzde 35'e çıktı. Personel belgelerini paylaşan kamu çalışanlarının biletlerini kesintisiz iptal ediyoruz. Yaşanan darbe girişiminin iç turizm seyahatlerinde yüzde 50'den fazla düşüşe sebep olduğunu ve sektöre ciddi oranda zarar verdiğini görüyoruz. Ülkemize gelen turist sayısında ise yaklaşık yüzde 70 düşüş yaşanıyor. Bazı Avrupa ülkeleri ve İran'dan havayolu firmaları Türkiye'ye yönelik uçuşlarını iptal etti” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...