Sözcü Plus Giriş

Hükümette sepet kavgası

Yüksek enflasyonu düşürmek için enflasyon sepetinde gıdanın ağırlığının değiştirilmek istenmesi iki bakanı karşı karşıya getirdi.

Sayime BAŞÇI
Güncellenme: 08:43, 20/10/2016
Hükümette sepet kavgası

Enflasyon sepetinde gıda ürünlerinin ağırlığının düşürülmesine ilişkin çalışma ekonomi yönetiminde çatlağa neden oldu. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin enflasyon sepetinde yüzde 24 olan gıda ürünlerinin ağırlığının yüzde 20'inin altına indirileceğini açıklamasının ardından Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Twitter üzerinden bu alana müdahalenin söz konusu bile olmayacağını açıkladı. Zeybekci ise dün yine Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) anket sorularının değiştirilmesi gerektiğini ve oranların aşağıya çekileceğini kaydetti.

İLGİLİ HABEREnflasyon sepetine gıda ayarıEnflasyon sepetine gıda ayarı

HARCAMALAR AĞIRLAŞTI

Mehmet Şimşek, enflasyon sepetindeki harcamaların ağırlığını belirleyen anket sistemine ilişkin yapılan bir haberi alıntılayarak, salı günü sosyal medya adresinden “TÜFE sepetindeki ağırlıklar hanehalkı anketleri ile belirlenir. Bir müdahale söz konusu değildir, asla olmayacaktır” mesajını paylaştı. İki bakanın farklı yönlerde yaptıkları açıklama kafa karışıklığı yaratırken, dün İstanbul'da düzenlenen Design Week Turkey toplantısında soruları yanıtlayan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, anket yöntemine müdahale edilmeyeceğini ancak ağırlıkların yeniden şekillendirileceğini açıkladı.

Bu arada, TÜİK enflasyon sepetinde gıdanın ağırlığını geçtiğimiz yıllarda da değiştirdi. 2105'te sepette gıdanın ağırlığı yüzde 24.25 iken oran bu yıl yüzde 23.68 seviyesine indirildi. TÜİK'in sepetinde alkollü içecekler ve tütün yüzde 4.98, giyim ve ayakkabı yüzde 7.43, konut yüzde 15.93, ev eşyası yüzde 8.02 ağırlığa sahip.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, TÜİK tarafından yıl sonunda yapılacak ankette gıdanın ağırlığı ile ilgili sonuçlara göre, sepet ağırlığında da ne kadar yüzde ile yer alacağına karar verileceğini belirtti. Anket yönteminin matematiksel yönden sorgulanması gerektiğini belirten Zeybekci, Türkiye'ye benzer ülkelerdeki ağırlık oranlarına bakıldığında çıkan sonuçların mantığa aykırı geldiğini ve sözünün arkasında olduğunu aktardı.

Türkiye'nin 3 bin dolarlık milli gelir döneminde yüzde 27-28 olan enflasyon sepetindeki gıda ağırlığının, 9 bin 500 dolarlık kişi başına düşen milli gelirde yüzde 24 olmasının matematiğe aykırı olduğunu vurgulayan Zeybekci, “Yani bizim orada söylediğimiz şey ‘Hükümet olarak söyleyeceğiz, enflasyon sepeti içindeki gıda oranı yüzde 20'ye düşürülecek' yok böyle bir yöntem” açıklamasını yaptı.

FAİZLERDE ETKİLİ OLUR

Enflasyonun 0.50 puan aşağıda olmasının Türkiye'nin tüm faiz oranları üzerinde etkili olacağına işaret eden Zeybekci, bugünkü rakamların maliyet olarak vatandaşın cebini doğrudan etkilediğini kaydetti. TÜİK anketindeki soruların yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini anlatan Zeybekci, “2005'i veya 2000'i baz alalım, anket yönteminin yapılış tarzı veya sorularla ilgili bölümde, kime soruyorsak biz bunu, bir sivri biberin ya da bir domatesin mevsimsel etkilerden kaynaklanan bir sonuçla, yani ayaz, sıcak ya da don olması sonucunda, enflasyona yarım puan katkıda bulunuyorsa, demek ki bunu bir daha sorgulamamız gerekiyor” diye konuştu.