Irak OPEC anlaşmasının dışında olmak istiyor

Irak Petrol Bakanı Jabar Ali al-Luaibi, Irak'ın İslam Devleti ile mücadele edebilmek için petrol gelirlerine ihtiyacı olduğunu ve dolayısıyla Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) üretimi dondurma anlaşmasından muaf tutulması gerektiğini söyledi.

Irak OPEC anlaşmasının dışında olmak istiyor

Bağdat’ta gazetecilere dün yaptığı açıklamada Luaibi, “Zor bir savaş veriyoruz” diyerek, OPEC’in en büyük ikinci üreticisi Irak’ın Nijerya ve Libya gibi anlaşmadan muaf tutulması gerektiğini belirtti. OPEC üyeleri 28 Eylül’de Cezayir’de yapılan bir toplantıda fiyatları destekleyebilmek için üretimi 32.5 milyon ile 33 milyon arasına indirebilmeyi hedefliyor.

OPEC, Eylül ayında günlük 33.39 milyon varil petrol üretimi yaptığını açıkladı. Üretimi yaptırım veya çatışmalardan dolayı darbe alan İran, Libya ve Nijerya bu üretim kesintilerinden muaf tutulma isteğinde bulundular.

İLGİLİ HABEROPEC'ten bu kez anlaşma çıktıOPEC’ten bu kez anlaşma çıktı
Irak kamu petrol satış şirketi SOMO’nun direktörü Falah al-Amiri, Irak 1980’lerden bu yana süregelen savaşlar dolayısıyla pazar payı kaybettiğini belirtti. Al Amiri, “Eğer savaşlar olmasaydı günlük dokuz milyon varil üretim yapmamız gerekiyordu. Bazı ülkeler bizim pazar payımızı aldılar” dedi.

Al Amiri, üretimin Eylül ayında günde 4.77 milyon olarak gerçekleştiğini ve bu rakamın bu ay hafif bir artış göstermesini beklediklerini belirtti. Luaibi, OPEC’in fiyatları destekleyebilmek için üretimi sınırlama planını desteklediğini ve Irak’ın bundan muaf tutulması gerektiğini düşündüğünü belirtti.

REUTERS

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...