Sözcü Plus Giriş

İSO: Sanayinin son çeyrekte büyümeye katkısı çok değerli

İSO: Sanayinin son çeyrekte büyümeye katkısı çok değerli

Güncellenme: 13:35, 31/03/2016
İSO: Sanayinin son çeyrekte büyümeye katkısı çok değerli

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, sanayinin Türkiye'nin 2015 yılı ekonomik büyümesine katkısının "çok değerli" olduğunu söyledi.

 

Bahçıvan, ekonomik büyümeye ilişkin olarak yaptığı açıklamada, "2015 yılındaki bütün iç ve dış olumsuz konjonktürü göz önüne aldığımızda, Türkiye’nin zorlu bir yılda elde etmiş olduğu bu büyümeyi ekonomimizin geleceği açısından önemli ve değerli buluyorum" dedi ve ekledi:

 

"Özellikle sanayimizin, yaşadığı sıkıntılara rağmen büyümeye son çeyrekte verdiği 2 puanlık katkının değerini ve 2015 performansına olumlu etkisini vurgulamak istiyorum. Ekonomide konjonktürel nedenlerle de olsa hala iç talep ağırlıklı bir büyümenin söz konusu olduğunu ve bunun dış taleple daha çok desteklenmesi gerektiğini hatırlatarak, 2016 yılının nitelik ve kalite yönünden çok daha güçlü ve sağlıklı bir büyümeyi hak ettiğine inanıyorum."

 

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre, Türkiye ekonomisi 2015 yılında lira bazında yüzde 4.0 büyüdü; dolar bazında ise yüzde 9.9 küçüldü. Bu veriler ile kişi başına gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) 10 bin doların altına çekilerek, 9 bin 261 dolara düştü. Kişi başına yıllık gelir lira bazında ise 25 bin 130 lira oldu.

 

(lı)

 

DHA