İşsizlik Fonu işsize gitmiyor

İşsizlik Sigortası Fonu’nda biriken paranın sadece yüzde 34.6’sı işsize gittiği ortaya çıktı.

İşsizlik Fonu işsize gitmiyor

Başak KAYA / SÖZCÜ

Çalışan nüfusun maaşlarından kesilen ve işsiz kaldığında maaş alması amacıyla kurulan İşsizlik Sigortası Fonu'nda biriken paranın sadece yüzde 34.6'sı işsize gitti. Fondaki 5.7 milyar TL'lik giderin, 1.9 milyar TL'si işsizlik ödeneğine ayrıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, İşsizlik Sigortası Fonu'nun toplam varlığının 87.1 milyar TL olduğunu bildirdi.

Foto: Shutter

CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek'in soru önergesini yanıtlayan Soylu, “2002 Mart ayından 30 Kasım 2015 tarihine kadar Türkiye genelinde işsizlik sigortası ödemelerine hak kazanan 4 milyon 266 bin 297 kişiye ödeme yapıldığını” kaydetti. Soylu, fonun giderleri hakkında da bilgi verdi. Buna göre Kasım 2015 itibarıyla fonun 5.7 milyar TL'lik bir gideri bulunuyor. Bu gider içinde işsizlik ödeneğine 1.9 milyar TL harcandı. Böylece fondan işsize verilen tutar sadece yüzde 34.6 oldu. İşsizlik fonundan primini ödeyemeyen işverenler nedeniyle “ücret garanti fonu” adı altında 15 milyon TL de harcama yapıldı.

GAP'A VERİLEN DÖNMEDİ

Kurs ve seminerler için “aktif işgücü programı” adı altında 2.5 milyar TL harcandı. Kısa çalışma ödeneğine 281 bin TL, diğer giderlere 1.2 milyar TL ayrıldı. Öte yandan fondan 2008-2012 yılları arasında 11 milyar 511 milyon TL GAP kapsamındaki yatırımlar öncelikli olmak üzere Hazine'ye aktarıldı. Ancak bu tutar halen fona geri devredilmedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...