Sözcü Plus Giriş

İşte Ankara’nın yoksulluk sınırı

Ankara'da gıda enflasyonu Mart'ta yüzde 0.49 azaldı, yoksulluk sınırı 4,561 tl oldu.

Güncellenme: 09:06, 29/03/2016
İşte Ankara’nın yoksulluk sınırı

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Ankara’da hesaplanan gıda enflasyonun Mart ayında yaş sebze fiyatlarındaki gerileme öncülüğünde yüzde 0.49 azaldığını, dört kişilik ailenin açlık sınırının 1,400 lira, yoksulluk sınırının ise 4,561 lira olduğunu
açıkladı.

Foto: Shutterstock

Geçen yıl Mart ayında açlık sınırı 1,301 lira, yoksulluk sınırı 4,238 lira, bir önceki ay ise açlık sınırı 1,407 lira, yoksulluk sınırı 4,584 lira idi.

Türk-İş aylık raporuna göre, Mart ayı itibarıyla, Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7.6 arttı.

Türk-İş hesaplamasına göre, sağlıklı ve dengeli beslenebilmek için dört kişilik bir ailenin yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı bu ay bir önceki aya göre 7 TL gerilerken, son bir yıldaki artış 99 TL olarak hesaplandı.

Türk-İş’e göre bu ay fiyat düşüşlerinde; yaş sebze fiyatlarındaki gerileme öne çıkarken raporda “Bu ay yaş sebze fiyatlarındaki gerileme mutfak harcamasını rahatlattı” görüşüne yer verildi.

TÜİK’in aylık enflasyon verilerini açıklama tarihinden bir hafta önce açıklanan Türk-İş raporu, TÜİK enflasyon tahminlerine dair göstergelerden biri olarak değerlendiriliyor.