Sözcü Plus Giriş

Koç Holding’in yeni başkanı Ömer Koç oldu

Mustafa Koç’un geçen ay hayatını kaybetmesinin ardından Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Ömer Mehmet Koç seçildi.

Güncellenme: 15:01, 22/02/2016
Koç Holding’in yeni başkanı Ömer Koç oldu

Koç Holding yönetim kurulu başkanlığı görevine Ömer Koç’un seçildiğini duyurdu. Ömer Koç, mevcut durumda yönetim kurulu başkan vekili olarak görev yapıyordu. Koç Holding’den KAP’a yapılan açıklamada, yönetim kurulu başkan vekilliği görevine ise, mevcut durumda yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmakta olan Ali Koç’un seçildiği belirtildi.

Mustafa Koç geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetmişti (Foto: Sözcü)

Koç Holding yönetim kurulu başkanlığı görevine Ömer Koç seçildi. Ömer Koç, “(Mustafa Koç’un) Bizlere emanet ettiği bayrağı daha da ileriye taşımayı hem bir sorumluluk hem de bir görev olarak görüyorum” dedi. 

Koç Holding’den Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada, “Şirketimiz Yönetim Kurulu tarafından, yapılacak ilk genel kurul toplantısına kadar Yönetim Kurulu Başkanlığına Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Ömer Koç’un, boşalan Başkan Vekilliğine ise Yönetim Kurulu Üyesi Yıldırım Ali Koç’un seçilmesine karar verildi” denildi. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, geçirdiği kalp krizi sonucu Ocak ayında yaşamını yitirmişti. 

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini 2008 yılından bu yana yürüten ve Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşu Tüpraş’ın Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapan Ömer Koç yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin ekonomik ve sosyal kalkınmasında bu denli önemli bir paya sahip olan ve uluslararası arenada ülkemizi başarıyla temsil eden bir Topluluğun ve ailenin mensubu olmaktan onur duyuyorum” dedi ve ekledi: 

“Sevgili ağabeyim ve Yönetim Kurulu Başkanımız Mustafa V. Koç’u çok erken ve zamansız kaybetmenin derin acısını içimizde taşırken, kendisini bir kez daha rahmetle anıyorum. Bizlere emanet ettiği bayrağı daha da ileriye taşımayı hem bir sorumluluk hem de bir görev olarak görüyorum. Önümüzdeki dönemde de Koç Topluluğu olarak, Türkiye ekonomisinin lokomotifi olmayı sürdürürken, küresel arenada ülkemizi yeni başarı hikâyeleri ile buluşturacağımıza yürekten inanıyorum.” 

ÖMER MEHMET KOÇ KİMDİR? 

Foto: DHA

Rahmi Koç’un oğlu, Mustafa Koç’un kardeşi, Ali Koç’un da ağabeyi olan Ömer Mehmet Koç, 1962 Ankara doğumlu. Liseyi Robert Kolej’de, üniversiteyi ise Columbia University’de okumuş, daha sonra da aynı Columbia University’de işletme yüksek lisansı yapan Koç, 2008 yılından bu yana Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili görevini yürütüyordu.

Kofisa Trading Company Geneva ve Ramerica Int. Inc'te satış memurluğu yapan Koç, 1991'de Gazal A.Ş.'de müdür, 1992'ten itibaren de Koç Holding'de Finansman Koordinatörü, Enerji Grup Başkanlığı ve Yönetim Kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. Koç, İngilizce ve Fransızca biliyor.

Yayınlanma Tarihi:12:26,