İşte Türk Telekom gerçeği

Sözcü Gazetesi yazarı Murat Muratoğlu en son borç taksidini ödeyememesiyle gündeme gelen Türk Telekom'un özelleştirme sürecini ve borçlarını yazdı.

İşte Türk Telekom gerçeği

İşte Muratoğlu’nun yazısı: Her daim “Cumhuriyet tarihinde yapılmayanları yaptık” dediler, nitekim yaptılar! Özelleştirmelerin en can acıtanıydı Türk Telekom

1993 yılı başlarında Telekom’a 25-30 milyar dolar piyasa değeri biçiliyordu. O dönemde Türkiye'nin dış borcu toplam 26 milyar dolar idi…

2005 yılının Kasım ayında yüzde 55 hissesi için en yüksek teklifi veren Oger Telecom 6.550 milyar dolar ile 21 yıllığına sahibi olmuştu Türk Telekom'un…

Devir işlemleri yapıldıktan sonra Oger, devlete olan borcunu ödemek için Türk Telekom hisselerini teminat göstererek bankalardan kredi istedi. Üstelik İktidar bu kredinin verilmesi için devreye girdi. Kredi verildi. Devlete olan borç ödendi.

Şirketin çoğunluk hissesini 6.550 milyar dolara alan Oger'in 2006 ile 2014 sonuna kadar Türk Telekom'dan elde ettiği kâr, 11 milyar 822 milyon dolar oldu. Bunun yüzde 55’i Oger'e düşen 6 milyar 614 milyon dolarlık paydı… Satın alma maliyetini 9 yılda çıkardı.

Sözleşmeye göre Türk Telekom 12 yıl daha, Oger’e çalışacak bedavaya…

Fiberliyo dediler fena fiberlediler

Yalnız bir sorun var! Şirket o dönemde bankalardan aldığı borcu ödemede zorluk çekince

2013’te borcunu yapılandırdı.

Oger, Türk Telekom hisselerini teminat göstererek 29 bankadan aldığı 4 milyar 750 milyon dolarlık kredinin 290 milyon doları tutarındaki taksitini yine ödeyemedi ve süre istedi.

Yani aldığı kar payını yemiş, borcunu ödememiş bir şirket var. Borcunu ödemeyince ne olacak? Hisseler el konulup, satılacak.

İyi de hisseler sadece 12 yıl daha kiralık! Devletten kiralık hisseyi kime ne hakla satacaksın? Satamazsın! Teminat alırken düşünecektin ya da kredi vermeyecektin.

Hadi sattılar diyelim. Adamlar şirketi kaybetseler bile 9 yıl boyunca şirketi işlettiler, 6 milyar 614 milyon doları karı cebine koyup fiberleyip gittiler. Telekom’u borçlandırdılar. Özelleştirme sözleşmesinde taahhüt ettiği hiçbir yatırımı tamamıyla yerine getirmediler.

İstanbul'un merkezine bile fiber hattı çekmediler.

Yine de Ronaldo'yu reklamlarında oynatıp şirketin milyonlarca lirasını yayıncı yandaşlara fiberlediler.

Bakın oradan ses geliyor mu? Hiç birinin hattı çekmiyor! Bu işten hepsi kazandı. Açın izlenmeyen bir kanalı, çevirin okunmayan sayfayı işte orada

Türk Telekom reklamı!

Türkiye Cumhuriyet tarihi boyunca yabancılardan böyle kazık yememişti. Fiber hızıyla kandırdılar!

‘DURUM OJER’LE İLGİLİ’

Türk Telekom ise bugün KAP’a şu açıklamayı yaptı: Borç yükümlülüklerinin vaktinde ödenmemesi ile ilgili çıkan söz konusu haberlere dayanak oluşturulan gelişmeler, Türk Telekomünikasyon A.Ş. ile ilgili bir durum değil, 13 Ekim 2016 tarihinde de açıkladığımız üzere hissedarlarımızdan Ojer Telekomünikasyon A.Ş. (OTAŞ) ile ilgilidir.

İLGİLİ HABERBorç iki Türk bankasının sırtındaBorç iki Türk bankasının sırtında
İLGİLİ HABERTürk Telekom'un internet kullanıcılarını takip edecek yazılım satın aldığı iddia edildiTürk Telekom’un internet kullanıcılarını takip edecek yazılım satın aldığı iddia edildi

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...