Sözcü Plus Giriş

İTO Başkanı Demirtaş: İşyerleri kapanıyor, karşılıksız çekler arttı

İTO Başkanı Demirtaş: İşyerleri kapanıyor, karşılıksız çekler arttı

Güncellenme: 19:04, 30/03/2016
İTO Başkanı Demirtaş: İşyerleri kapanıyor, karşılıksız çekler arttı

İZMİR Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Mart ayı olağan meclis toplantısında ekonomideki olumlu göstergelere rağmen çarşı pazarda durumun tam tersi olduğunu, boş işyerleri ile 'kiralık' ve 'satılık' levhalarının arttığını söyledi. Demirtaş, piyasada kredi, senet ve çeklerin döndüğüne dikkat çekerek, karşılıksız çeklerin son yılların zirvesinde olduğunu ifade etti.
İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, ekonomik göstergeler olumlu olsa da Kemeraltı ve Alsancak başta olmak üzere birçok semtte, boş işyerlerinin çoğaldığını, kiralık ve satılık levhalarının arttığını piyasada kredi, senet ve çeklerin döndüğünü belirterek, şunları söyledi:
“Tüm olumsuzluklara rağmen bütçe performansı iyi gidiyor. Asgari ücrete zam, diğer seçim vaatleri, savunma harcamaları ve mültecilerin mali yüküne karşın ilk iki aylık gidiş olumlu. Küresel durgunluğa ve terörle mücadele nedeniyle artan harcamalarımıza rağmen bütçe, Ocak- Şubat döneminde 6.6 milyar lira fazla verdi. Ancak çarşı, pazarda durum aynı değil. Kemeraltı ve Alsancak başta olmak üzere birçok semtte, boş işyeri çoğaldı kiralık ve satılık levhaları arttı. Piyasa, kredi, senet ve çekle dönüyor. Çek, senet ve iflas erteleme ekonomide alarm veriyor. Karşılıksız çek ve protestolu senet tutarlarında artış var. Karşılıksız çek tutarı, son yılların zirvesinde. İflas erteleme mevzuatının kötü kullanıldığına yönelik şikayetler artıyor."
“İFLAS ERTELEME DÜZENLEMESİ GÖZDEN GEÇİRİLMELİ"
İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, firmaların iflas ertelemeye başvurduğunu ticaret mahkemelerine başvuran şirketlerin sayısı her geçen gün arttığını belirterek, şöyle konuştu:
“Çünkü iflas erteleme firmalar için son çare. İflas erteleme kararı çıkarsa bir süre nefes alıyor. Bu sürede hiçbir yasal takip yapılamıyor. Eğer karar çıkmazsa kepenk iniyor, icralar başlıyor. Tam tersine firmaların iflas erteleme kararlarını kolayca almaları ve tedbir kararı konması nedeniyle, borçlu firmalar borçlarını ödemiyor. Bu durum, ekonomik risklerin ve olumsuzlukların artmasını beraberinde getiriyor. Bu nedenle iflas erteleme düzenlemesi tekrar gözden geçirilmeli. Bu karar sadece ekonomik kriz, afet gibi mücbir sebep gerektiren bir durum varsa verilmeli. Yasal boşluktan yararlanmak isteyenlere prim verilmemeli. Bankalar yıllardır çalıştıkları firmalara daha insaflı olmalı. Kredileri geri çağırmakta acele etmemeli. Bir diğer önemli konu ise, ticari ahlak yoksunu bazı iş adamı geçinenler, bilinçli olarak yıllarca alışveriş yaptığı firmalara yüz binlerce lira takarak, onlarca bankayı dolandırarak, yeni firma kurup adam gibi, tüccar gibi, işadamı gibi piyasada dolaşmaya devam ediyor olmaları. Kendilerine inananları da girdabın içine çekiyorlar. O nedenle kefil olurken, çek değiştirirken dikkatli olun."
İŞSİZLİĞİN NEDENLERİ
İTO Başkanı Demirtaş, Aralık ayı işsizlik oranının İzmir'de yüzde 15 olduğunu hatırlatarak, bunun en büyük nedeninin dışarıdan gelen düşük ücretlerle ihtisas istemeyen işlerde çalışanlar ile işini beğenmeyip, daha rahat iş arayanlar olduğunu söyledi. Demirtaş, ABD'li araştırma şirketi Conway'in Dünyanın En Rekabetçi Şehirleri Raporu'na göre İzmir, 2015 yılında uzay-havacılık, kimya-plastik ve enerji sektörlerinde Doğu Avrupa ve Orta Asya'nın en rekabetçi ilk beş şehri arasına girdiğini belirterek, şöyle konuştu:
"İzmir Doğu Avrupa ve Orta Asya'nın, uzay ve havacılık sektöründe en rekabetçi şehri, kimya, plastik ve enerji sektörlerinde de en rekabetçi üçüncü şehri oldu. Raporda, İzmir'in gelecek 5 yılda yüksek büyüme sergileyeceğinin ön görülmesi, Türkiye'nin ikinci en büyük ticaret merkezi olması, Türkiye'nin sanayi üretiminin yüzde 9.3'ünü gerçekleştirmesi, genç ve dinamik 4 milyonluk nüfusa sahip olması, 5'i özel toplam 9 üniversiteye sahip olması, büyük ölçekli yatırımlara ev sahipliği yapmasının da katkılarıyla öne çıktığı ifade ediliyor. Raporda İstanbul'un yanısıra Türkiye'den sadece İzmir'in adının geçmesi gurur verici."
“KENDİ GEMİMİZ NEDEN YOK?"
İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, bombalı saldırılar nedeniyle turizmin baltalandığını kruvaziyer turizmde iptallerin yaşandığını vurgulayarak, meclis üyelerine “Kendi gemimiz neden yok?" diye sordu. Demirtaş, 13-16 Mart tarihlerinde ABD'de düzenlenen Cruise Shipping Fort Lauderdale Kuvaziyer Fuarı'na katıldıklarını, fuardan çok umutlu dönmediklerini belirterek, şöyle konuştu:
“Çünkü tüm firmalar güvenlik konusunda hassas. Yaz aylarında duruma bakacaklar. O nedenle, 'gelin bekliyoruz' demekle, gemilerin gelmeyeceğini biliyoruz. Tekrar ayakbastı ücretini vermeyi düşünmeli, devlet olarak da yakıt desteği yapmalıyız. Yıllardır düşünüyoruz, söyleyemiyoruz. Kendi gemimiz neden yok? Kendi şirketimizi neden oluşturmuyoruz? Artık bu soruları, fuara katılan Karadeniz ve Akdeniz Liman yetkililerine söylemeye, bunun üzerine tartışmaya başlamış durumdayız. 2016 yılı için şu ana kadar rezervasyon yaptıran 49 gemi vardı. Bu sayı artar mı yoksa eksilir mi bunu bilmemiz mümkün değil derken iki gün önce yine iptaller geldi, dokuz sefer daha iptal edildi, gemi sayısı 40'a indi."
HİZMET BİNASI İNŞAATINA EK ÖDEME
İTO meclis toplantısında Kordon'da yapımı süren hizmet binası inşaatının kazık çakma işleminin yüzde 95 oranında tamamlandığı, Haziran ayında tamamlanacağı belirtilirken yapı denetim ihalesine çıkılırken inşaat alanının 15 bin 430 metrekare olduğunu, Konak Belediyesinin alını 17 bin metrekareye çıkarması nedeniyle yapı denetim hizmetlerinin satın alındığı şirkete 7 bin 593 liralık ek ödeme yapılması gerektiği vurgulandı ve bunun için meclisin onayı istendi. Meclis oybirliği ile onay verdi.

DHA