İzmirim Kart başvuru süresi uzatıldı!

İzmir'de kent yaşamını kolaylaştıran yeni akıllı kartlar için başvuru süresi bir ay daha uzatıldı.

İzmirim Kart başvuru süresi uzatıldı!

İzmir Büyükşehir Belediyesi elektronik kartların kapsamını genişletti. 1 Eylül’den itibaren kullanımına başlanan “İzmirim Kart” artık sadece toplu ulaşım ve trafik hizmetlerinde kullanılmıyor. İzmirim Kart, otobüs, metro, vapur, teleferik, İZBAN Banliyö hattı, otoparklar ve yapımı süren tramvayın yanısıra, İzmir Doğal Yaşam Parkı, Aşık Veysel Rekreasyon Alanı buz pisti, akıllı tuvaletler kullanılabiliyor. Ayrıca İzmir Körfezi’nin tüm sahil şeridinde yer alan bisiklet istasyonları BİSİM’de de aynı sistem sayesinde bisikletler kolaylıkla kiralanabiliyor.

90 DAKİKA KURALI DEVAM EDİYOR

İzmirim Kart'ta 90 dakika sistemi aynen devam edecek. Bu sisteme göre, aktarmalı ulaşım sağlayan İzmirliler, tüm toplu ulaşım araçlarından 90 dakika içinde tek kontör ile yararlanabiliyor. Örneğin, ilk olarak otobüse binen bir vatandaş, bu süre içinde bir başka otobüse, vapura ya da metroya bindiği zaman, sistem ikinci kontörü almıyor.

MEVCUT BAKİYELER YENİ KARTA AKTARILACAK

Eski tip kart sahiplerinin, 30 Kasım 2016 tarihine kadar İzmirim Kart alması gerektiği açıklanmıştı. ESHOT Genel Müdürlüğü, başvuru süresinin bir ay daha uzatıldığını açıkladı. Buna göre eski tip kartlar 30 Kasım 2016 tarihinde doluma, 31 Aralık 2016 tarihinde ise kullanıma kapatılacak. Bu süre içinde eski kartlardaki bakiyeler yeni karta aktarılabilecek. Bu işlemler için eshot.gov.tr ve izmirimkart.com.tr adresleri üzerinden başvurusu yapılması istendi. Elinde İzmirim Kart olanlar herhangi bir değişiklik yapmayacak. Daha önceki dönemden kalan kartlar ise 6 TL ücret karşılığında yenilenecek. Kişiselleştirilmiş kartlar için yeni müracaatta ise değişim ve yenileme bedeli 10 TL olacak. İzmirli vatandaşlar kart yenileme ücretlerinin yüksek olduğundan şikayet ediyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...