Japonya’nın negatif faiz düşüncesi yok

BOJ Başkanı Kuroda, "Negatif faiz uygulama düşüncemiz yok" diye konuştu.

Japonya’nın negatif faiz düşüncesi yok

Japonya Merkez Bankası Başkanı (BOJ) Harihuko Kuroda, şu anda bir negatif faiz politikası uygulama planları olmadığını söyledi. Kuroda bu açıklamasıyla para politikasının daha da gevşetilmesi için atılacak bir adımın varlık alım programının büyütülmesi şeklinde olacağını sinyalini verdi.

Parlamentoda konuşan Kuroda, “Negatif faiz oranı uygulamanın fayda ve maliyetleri var. Fed negatif faiz uygulamadı ve politikaların ABD ekonomisini canlandırmada başarılı oldu” dedi.

Kuroda konuşmasında Japon ekonomisinde ılımlı şekilde toparlanmanın devam ettiğini ve parasal genişlemenin şu ana kadar arzu edilen etkileri gösterdiğini de belirtti.

“Genel fiyat trendi iyileşiyor, çekirdek enflasyonun yatay olması büyük ölçüde petrol fiyatlarında düşüşten kaynaklanıyor” diye konuşan Kuroda, yüzde 2 enflasyon hedefine ne zaman ulaşılacağının da biraz petrol fiyat hareketlerine bağlı olduğunu vurguladı.

Global hisse senedi piyasalarında yaşanan aşağı hareketin de petrol fiyatlarında düşüşünün ve Çin’de büyümenin yavaşlamasının yatırımcı algılamalarını değiştirmesinden kaynaklandığını ifade eden Kuroda, son piyasa hareketlerini ekonomi ve fiyatları etkileyebileceği uyarısı yaptı.

Kuroda, “Fiyat trendinde herhangi bir değişiklikte politika değişikliğine gitmekten çekinmeyiz. Politika ayarlamaları için BOJ’un elinde yeterli araç var. BOJ’un bu ayarlamalar için atacağı adımlar o andaki ekonomiye ve fiyat şartlarına bağlı olacak” diye konuştu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...